Trwa ładowanie...

Wielkanocny mazurek. Smak tradycji

Wielkanoc to szczególny czas w tradycji chrześcijańskiej. Również tradycje kulinarne wyróżniają te święta spośród innych. Tylko w czasie Wielkanocy podawane jest wyjątkowe ciasto - mazurek. Skąd pochodzi ten jedyny w swoim rodzaju wypiek i jaka jest jego historia?

Wielkanocny mazurek. Smak tradycjiŹródło: Shutterstock.com
d39byjw
d39byjw

Jak wykazują źródła historyczne, prawdopodobnie mazurek przybył do nas z Turcji i zaczęto go wypiekać na ziemiach polskich w XVII wieku. Ciasto to było symbolem końca Wielkiego Postu. Mazurek był nagrodą dla tych, którzy przez czterdzieści dni pościli nie jedząc potraw mięsnych oraz słodkości. Przygotowywanie mazurka było traktowane wówczas jak rytuał. Postawienie go na wielkanocnym stole świadczyło o dobrobycie i sutym świętowaniu.

Do dziś mazurek ma być wyjątkowym, bogato dekorowanym ciastem i gwiazdą wśród wielkanocnych deserów.

Mimo swojej wyjątkowości, mazurek nie ma jednak jednego kanonicznego przepisu, do którego można się odnosić. Nie istnieje bowiem żaden historyczny zapis, który ściśle by określał składniki, jakich należy użyć do przygotowania tego ciasta. Umownie przyjmuje się, że bazową recepturą jest mazurek królewski, czyli kruche ciasto z migdałami polane domową konfiturą.

Zobacz też: Jak wygląda Wielkanoc na świecie?

Poza tym przepisem, istnieje wiele odmian tego ciasta. Podstawą może być ciasto z dodatkiem żółtek, marcepanu, a nawet biszkopt. Wypełnieniem są masy - kajmakowe, czekoladowe, orzechowe, marmolady i powidła. Wzorki, którymi ozdabiany jest mazurek, mogą być wykonywane z lukru, skórek cytrusów, suszonych owoców, migdałów, orzechów. Mazurek bowiem ma być ciastem bogatym, efektownym i bardzo smacznym.

Mazurek z kremem cytrynowym i pistacjami

Cytrynowy krem:

  • sok z 3 cytryn bio
  • skórka starta z 3 cytryn bio
  • 3 jajka z wolnego wybiegu
  • 75 g cukru pudru
  • 75 g masła
  • pistacje do dekoracji
d39byjw

Przygotowanie: do garnka wlewamy wodę i doprowadzamy ją do wrzenia. Na garnek stawiamy metalową lub żaroodporną miskę i wkładamy do niej wszystkie składniki. Mieszamy i podgrzewamy do momentu aż masa zgęstnieje – nie można doprowadzić kremu do wrzenia, ponieważ wtedy jajka się zetną. Masa będzie gęsta po około 15-20 minutach. Krem studzimy – można przygotować go dzień wcześniej – i wykładamy na mazurki.

Ciasto:

  • 150 g mąki krupczatki bio
  • 100 g masła 82 proc. tłuszczu bio
  • 2 żółtka jaj ugotowane na twardo
  • 1 łyżka śmietany 18 proc.
  • 50 g cukru pudru
Kuchennymi Drzwiami
Źródło: Kuchennymi Drzwiami

Przygotowanie: piekarnik nagrzewamy do 180 st. C. Z mąki, masła, żółtek, śmietany i cukru zagniatamy ciasto – tylko do połączenia składników! Inaczej będzie twarde.

d39byjw

Formy, w których pieczemy spody wypełniamy ciastem. Nakłuwamy spody widelcem, wykładamy kawałkami papieru do pieczenia i obciążamy fasolą. Wstawiamy do piekarnika i pieczemy 15 minut. Zdejmujemy papier z fasolą i dopiekamy jeszcze 10 minut – ciasto powinno być złociste. Wyjmujemy je z piekarnika i studzimy. Kiedy jest zimne, wyjmujemy ciasto z foremek, napełniamy kremem i ozdabiamy.

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d39byjw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39byjw
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj