Trwa ładowanie...

Wędrówki po górach. Jakie przekąski warto ze sobą zabrać na szlak?

Wypoczynek w górach należy do jednej z ulubionych form spędzania wolnego czasu wśród Polaków. Turyści przyjeżdżają tu o każdej porze roku, by zdobywać te najwyższe szczyty górskie. Niezależnie od tego, czy to mniejszy, czy nieco wyższy szczyt, dobrze jest zapewnić organizmowi solidną dawkę energii i następnie ją uzupełniać podczas wędrówki szlakiem. O czym należy pamiętać?

Materiał sponsorowany przezNocowanie.pl
Wędrówki po górach. Jakie przekąski warto ze sobą zabrać na szlak?Wędrówki po górach. Jakie przekąski warto ze sobą zabrać na szlak?Źródło: Pixabay
d29pj5f
d29pj5f

Zdobywanie upragnionych szczytów górskich to podstawowy cel wielu wyjazdów w góry. Najwięcej osób robi to w sezonie letnim, jednak zdarzają się śmiałkowie, którzy lubią wędrować po trudniejszych i łatwiejszych szlakach także zimą i to pomimo nie do końca sprzyjających warunków pogodowych. Każda tego typu aktywność kosztuje solidną dawkę energii, którą dobrze jest uzupełnić w trakcie wędrówki lub tuż na szczycie, gdy cel zostanie osiągnięty.

Dlaczego tak ważne jest dobre odżywianie podczas górskich wędrówek? 

Nie ulega żadnej wątpliwości, że dostarczanie organizmowi solidnej dawki energii jest tak samo ważne, jak nawadnianie. Absolutnie, żadnego znaczenia nie ma tu pora roku, bo w każdym przypadku miłośnicy górskich wędrówek muszą się przygotować na dość intensywny i wytrzymałościowy wysiłek. Odpowiednia porcja węglowodanów, minerałów, tłuszczu i białka spowoduje, że zdecydowanie łatwiej będzie przetrwać każdą wędrówkę.

Należy pamiętać, że najważniejszym posiłkiem będzie śniadanie. Dobrze jest zjeść wysokokaloryczny posiłek i to niezależnie od tego, czy wybrany został pensjonat w Tatrach, oferujący wyżywienie, czy też np. noclegi w Kotlinie Kłodzkiej w opcji, gdzie posiłki należy zapewnić sobie samodzielnie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Banalny przepis na zupę ziemniaczaną. Zrobi ją także amator

Zakłada się, że podczas wejścia na szczyt, można spalić od 4 do nawet 6 tysięcy kcal. Posiłki w takim wypadku powinny być odpowiednio zbilansowane i zawierać węglowodany (najlepiej złożone), tłuszcze i białko. Pewnego rodzaju paliwem będzie tu wspomniane wyżej śniadanie, które doda energii na najbliższych kilka godzin. W przykładowym menu powinny się znaleźć np. takie dania, jak jajecznica, twarożek, muesli z bananem, owsianka. Dobrze jest napić się zielonej herbaty, kawy lub świeżo wyciskanego soku. 

d29pj5f

Jakie przekąski warto zabrać ze sobą na szlak? 

W związku z tym, że większość wypraw górskich rozpoczyna się skoro świt, to dobrze jest zabrać do plecaka kilka przekąsek i posiłków, które w kolejnych godzinach pozwolą uzupełnić energię, niezbędną do przemierzania kolejnych metrów i kilometrów.

Najważniejsza będzie woda, która nie tylko gasi pragnienie, ale także skutecznie nawadnia organizm, co jest równie istotne, jak odpowiednie posiłki. Należy jednak pamiętać, że nie na każdym szczycie i na nie na każdym szlaku znajduje się schronisko górskie, oferujące ciepłe i sycące posiłki, dlatego dobrze jest mieć zawsze coś pod ręką, po co można sięgnąć w każdej chwili. Niezwykle ważny jest umiejętny dobór produktów na wędrówkę — powinny to być takie dania, czy przekąski, które nie spowodują problemów żołądkowych, które mogą okazać się utrudnieniem podczas górskich wędrówek i w konsekwencji spowodują, że cel wyprawy nie zostanie osiągnięty. 

Zaleca się, by w plecaku, który zabiera się na górską wędrówkę, znalazły się następujące produkty spożywcze:

·    słone i słodkie przekąski - pozwolą stosunkowo szybko nasycić żołądek niezbędnymi kaloriami;

d29pj5f

·    kanapki - jeśli jest możliwość, by przygotować kanapki na wyprawę, to dobrze jest je przygotować podczas spożywania śniadania i zabrać je na wędrówkę;

·    kabanosy pakowane - znajdują się prawie w każdym sklepie, a ich spożycie pozwala szybko nasycić żołądek;

·    orzechy - wyróżniają się stosunkowo dużą ilością witamin i minerałów i są bardzo kaloryczne - w zupełności wystarczy garść orzechów, aby w szybkim czasie się nasycić;

d29pj5f

·    owoce - są niezwykle ważnym składnikiem górskiej diety; oprócz tego, że dostarczają organizmowi niezbędnych witamin, to również przyczyniają się do nawadniania organizmu.

Po zakończeniu wędrówki i zejściu ze szlaku wskazane wręcz będzie, by udać się na obiad do pensjonatu lub znajdującej się w mieście restauracji. Należy pamiętać, by wybrać nie tylko takie dania, które się lubi i które smakują, ale również takie, które odpowiednio nasycą i doładują energią.

Materiał partnera: W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Materiał sponsorowany przez Nocowanie.pl
d29pj5f

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29pj5f
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj