Warto spróbować: liście winogron
Właściwości i smak winogron doceniane są od tysięcy lat. Winne jagody wykazują lecznicze działanie i wykorzystywane są w profilaktyce wielu chorób cywilizacyjnych, m.in. nowotworami czy nadciśnieniem tętniczym. Z owoców tych powstaje doskonałe wino, zdrowy olej i smaczne rodzynki. Zastosowanie w kuchni znalazły także liście winorośli. Kiszone lub świeże można wykorzystać do zrobienia gołąbków w wersji bałkańskiej.
Właściwości i smak winogron doceniane są od tysięcy lat. Winne jagody wykazują lecznicze działanie i wykorzystywane są w profilaktyce wielu chorób cywilizacyjnych, m.in. nowotwórów czy nadciśnienia tętniczego. Z owoców tych powstaje doskonałe wino, zdrowy olej i smaczne rodzynki. Zastosowanie w kuchni znalazły także liście winorośli. Kiszone lub świeże można wykorzystać do zrobienia gołąbków w wersji bałkańskiej.
Niepozorne i bardzo zdrowe
Winorośl dostarcza nie tylko owoc, ale również cenne liście. Należy je zbierać w czasie kwitnienia lub owocowania, ale nie jesienią. Suszyć w temperaturze do 50 stopni C. Wykazują działanie przeciwzapalne, przyspieszające regenerację tkanki nabłonkowej. Znacznie przyśpieszają gojenie się ran. Ponadto mają właściwości moczopędne, przeciwzakrzepowe. Zapobiegające zatorom, zakrzepom i miażdżycy. Działają ochronnie na wątrobę, serce i nerki.
Papka z mielonych liści sprawdzi się w formie okładów na trudno gojące się wypryski i rany. Z kolei mocny napar z suszu warto zastosować do płukania gardła i jamy ustnej przy zapaleniu dziąseł i błony śluzowej. W takiej miksturze można również zamoczyć waciki i stosować w ramach okładów na oczy przy stanach zapalnych, obrzękach czy charakterystycznych “cieniach”. Dzięki sporej zawartości antyutleniaczy naparu można też używać jako naturalny toniku (zwalczy trądzik, wypryski i pomoże w przypadku "zmęczonej" skóry) lub płukanki do włosów przy łojotoku i świądzie skóry.
Suche i płynne wyciągi z liści winogron wchodzą w skład preparatów polecanych przy chorobach naczyń krwionośnych i niewydolności żylnej. Popularnością cieszą się również kosmetyki z tym składnikiem, przeznaczone dla cery z problemami naczynkowymi, zwiotczałej i przedwcześnie starzejącej się.
Liście winogron przydadzą się także w domowym spa. Wystarczy dodać garść świeżych listków do wanny z gorącą wodą i odczekać dłuższą chwilę. Kąpiel taka ma działanie odtruwające organizm i oczyszczające skórę. Doskonale także relaksuje, odpręża i poprawia samopoczucie. Jest szczególnie polecana wieczorem, bowiem skutecznie usuwa opuchliznę nóg, zmęczenie i poprawia krążenie.
Przydatne również w kuchni
W okresie zimowym trudno o świeże liście winogron, ale w niektórych sklepach spożywczych te produkty dostępne są w formie kiszonej. Doskonale nadają się do zawijania w nie różnego rodzaju farszów. W ten sposób wykorzystuje się je przede wszystkim w kuchni greckiej i arabskiej. Tradycyjna dolma to połączenie mięsa, ryżu, sera feta i warzyw. Blanszowane liście można również drobno pokroić i dodać do sałatki.
Mikołaj Rey w poszukiwaniu smaku liści winogron udał się w Lubuskie. Nieopodal niemieckiej granicy odwiedził winnicę Kingi Kowalewskiej-Koziarskiej, która zdradziła mu swój przepis na gołąbki w liściach winogron. Para przygotowała do nich dwa, aromatyczne sosy.
x-news.pl/mp/WP Kuchnia