Uwaga na salmonellę! Upały sprzyjają rozwojowi bakterii
Wakacje to czas kiedy najczęściej dochodzi do zatruć pokarmowych. Jadamy w przypadkowych miejscach, często sezonowych budkach, gdzie nie zawsze żywność przechowywana jest w odpowiednich warunkach. Poza tym wysokie temperatury panujące latem sprzyjają namnażaniu się bakterii, a wiele wakacyjnych smakołyków przygotowuje się z produktów, które najchętniej zasiedlają bakterie Salmonelli. Jak uniknąć zatrucia? Na które dania szczególnie uważać? I co zrobić, gdy dojdzie do zakażenia?
Gdzie mieszka Salmonella?
Powodująca silne zatrucia pokarmowe bakteria najchętniej żyje w surowych jajach. Na wakacjach uważajmy więc na produkty, które je zawierają jak lody, słodkie kremy czy dodawany do wielu dań - majonez.
Innym ryzykownym produktem jest mięso. Latem, zwłaszcza w upalne dni, warto przemyśleć, czy tatar lub inne dania z surowego lub półsurowego mięsa, jest najlepszą opcją. Produkty poddane obróbce termicznej są znacznie bezpieczniejsze. Salmonella ginie bowiem w temperaturze powyżej 60 stopni C. Przy takiej temperaturze konieczne jest jednak gotowanie przez minimum 20 minut. W kilka sekund bakterie giną, gdy temperatura przekroczy 80 stopni C. Bakterie Salmonelli zasiedlają też produkty mleczne, a nawet owoce i słodycze.
Jak uniknąć zatrucia?
Światowa Organizacja Zdrowia, przygotowała zestawienie dziesięciu złotych zasad, które pozwolą uchronić się przed Salmonellą i innymi drobnoustrojami powodującymi zatrucia pokarmowe. Stosując ten dekalog, mamy dużą szansę na wakacje bez narażania życia i przykrych dolegliwości.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak prawidłowo rozmrozić mięso?
Co należy robić, a czego nie?
- Wybierać potrawy poddawane bezpiecznej obróbce.
- Dokładnie gotować potrawy.
- Spożywać potrawy bezpośrednio po ugotowaniu.
- Zachowywać ostrożność w przechowywaniu ugotowanych potraw.
- Dokładnie ponownie podgrzewać ugotowane potrawy.
- Unikać kontaktowania się surowców z gotowymi potrawami.
- Często myć ręce.
- Utrzymywać wszystkie powierzchnie kuchenne w skrupulatnej czystości.
- Chronić żywność przed owadami, gryzoniami i innymi zwierzętami.
- Używać bezpiecznej wody.
Co robić w przypadku zatrucia?
Niestety stołując się "na mieście" nie mamy wglądu w to, jak żywność jest przechowywana i przetwarzana. Z pewnością jadając w stacjonarnych restauracjach, ryzykujemy mniej, niż kupując na ulicznych straganach czy w budkach z lodami. Jednak mimo zachowania czujności, może się zdarzyć, że do zakażenia jednak dojdzie. Co wtedy robić?
Przede wszystkim nie bagatelizować objawów. Do tych najpopularniejszych należą wymioty i nudności, biegunka, bóle brzucha i głowy.
Jeśli takie dolegliwości się pojawią, najlepiej udać się do lekarza, zatrucie może bowiem mieć ostry przebieg, zagrażając nawet naszemu życiu. Przy łagodnym przebiegu, leczenie polega przede wszystkim na niedopuszczeniu do odwodnienia chorego. Niezbędne jest więc stałe nawadnianie organizmu. Podawane są też środki lecznicze - jak węgiel czy smecta. Ważne jest też przestrzeganie diety i przyjmowanie probiotyków. Należy też unikać przebywania na słońcu i wysiłku fizycznego. W przypadku wystąpienia objawów zatrucia u dzieci, konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza.