Trwa ładowanie...
przyprawy
18-04-2016 14:46

Trybula ogrodowa

Trybula ogrodowa to jedno z tych ziół, które można spotkać w Polsce w stanie dzikim. Największe skupiska tej rośliny występują w naszym kraju na terenach nizinnych. Trybula nie należy do najpopularniejszych przypraw stosowanych w polskiej kuchni, choć tradycje jej użycia sięgają czasów średniowiecza. Zioło to nie tylko stanowiło smakowity dodatek do dań, ale także cenny środek leczniczy. Jak dziś można wykorzystać trybulę ogrodową?

Trybula ogrodowaŹródło: 123RF.COM
d226rij
d226rij

Natka trybuli ogrodowej jest bardzo ciekawym dodatkiem kulinarnym. Ziele charakteryzuje się specyficznym ciepłym zapachem oraz smakiem przypominającym mirrę lub anyż. Roślina ta od dawna stosowana jest kuchniach europejskich. Szczególne miejsce zajmuje ona we Francji, gdzie wraz z pietruszką, estragonem i szczypiorkiem zaliczana jest do grona tradycyjnej mieszanki ziołowej nazywanej fines herbes. Oprócz tego trybula wykazuje szereg działań zdrowotnych – ziele zaleca się między innymi osobom z problemami trawiennymi.

Trybula ogrodowa – ogólna charakterystyka

Trybula ogrodowa (łac. Anthriscus cerefolium) to roślina z rodziny selerowatych, pochodząca prawdopodobnie z Azji Zachodniej i środkowej części Europy. Zaliczana do gatunków jednorocznych, osiąga wysokość od 50 do 100 centymetrów. Giętką łodygę ziela porastają delikatne i miękkie listki. Na przełomie czerwca i maja roślina wypuszcza drobne kwiaty o białej barwie. Ziele wytwarza również owoce w formie podłużnych rozłupin. Trybula ogrodowa preferuje chłodniejszy klimat i stanowiska o niewielkim stopniu nasłonecznienia oraz wysokiej wilgotności. Ze względu na długie korzenie należy sadzić zioło w stosunkowo dużych odstępach. Zarówno w sztuce kulinarnej, jak i tradycyjnym ziołolecznictwie, wykorzystywane są świeże liście rośliny. Cechują się one bowiem wyrazistym i ostrym smakiem, który zanika wraz z dojrzeniem zioła.

Trybula ogrodowa w kuchni

Dodanie trybuli ogrodowej do potraw sprawia, że nabierają one ciepłego i orzeźwiającego smaku. Ziele przede wszystkim bardzo dobrze komponuje się z daniami kuchni francuskiej. Świeżymi listkami rośliny warto doprawić między inny drób, owoce morza, zupy oraz sosy (np. ravigote, który idealnie komponuje się z rybami). Oprócz tego zioło stanowi cenny dodatek do różnych specjałów rodem z Holandii oraz Anglii. Bardzo często trybulę dodaje się do potraw jajecznych – np. omletu, twarogów, serów i sałatek. Idealnie smakuje ona ze świeżymi warzywami – szparagami, ziemniakami, marchewką i fasolą. Świetnie urozmaica ona również smak i zapach ryb (chociażby pstrąga czy łososia). Z trybuli można również przygotować aromatyczną wiosenną zupę-krem.

Korzystając z trybuli ogrodowej w kuchni warto pamiętać, by dodać ją na samym końcu gotowania danej potrawy. Dzięki temu nie utracimy jej smaku, który ulatnia się pod wpływem zbyt wysokiej temperatury. Ziele bardzo dobrze sprawdza się również jako kulinarna dekoracja.

d226rij

Do czego dodać trybulę ogrodową?

• Omlet
• Jajecznica
• Sos bearneński
• Zupa z trybuli
Zupa jarzynowa
• Owoce morza
• Krem z marchwi
• Pieczony łosoś
• Szparagi

Właściwości lecznicze trybuli

Trybula stosowana jest w ziołolecznictwie od wieków. Dawniej była wykorzystywana między innymi do zwalczania drobniejszych infekcji układu moczowego. Dziś zaleca się ją przede wszystkim przy zaburzeniach trawienia, wzdęciach oraz bólach żołądkowych. Roślina bogata jest między innymi w witaminę C, karoten i olejek lotny. Młode listki trybuli wykorzystuje się także do przemywania oczu – działają kojąco i niwelują uczucie zmęczenia. W przemyśle kosmetycznym natomiast roślina stanowi jeden ze składników preparatów przeciwzmarszczkowych.

Czy wiesz, że…?

Podobno trybula silnie przyciąga ślimaki. Niektórzy zbieracze tych zwierząt używają zioła jako przynęty.

W części europejskich krajów ziele mocno związane jest z Wielkanocą. Z tego też względu stanowi ono symbol nowego życia.

d226rij

Niektórzy uważają, że trybula ogrodowa pomaga skutecznie zatrzymać czkawkę.

Wojciech Chentkiewicz

d226rij
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d226rij
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj