Surówka z marchewki
Marchewka to warzywo, które ma szerokie zastosowanie w kuchni. Świetnie smakuje ugotowana z groszkiem lub upieczona z dodatkiem mięsnym. Najbardziej znana jest jednak tradycyjna surówka z marchewki.
Marchewkę możemy podawać na setki różnych sposobów. Dodajemy ją do tradycyjnego rosołu, robimy z niej zupę krem, gotujemy ją z dodatkiem groszku oraz z chęcią chrupiemy na surowo. Możemy przyrządzać ją na słodko lub podawać w wersji wytrawnej. Przepisów jest naprawdę wiele, jednak jest pewna receptura, która znana jest w każdym polskim domu. Chodzi oczywiście o kultową surówkę z marchewki. To właśnie ona gościła kiedyś regularnie na naszych stołach. Zazwyczaj przygotowywało się ją jako dodatek do tradycyjnych dań.
Taka popularność tej surówki nie może jednak nikogo dziwić. Surówka z marchewki pasuje do wielu dań mięsnych, rybnych i wegetariańskich. Dodatkowo wykonuje się ja szybko, a składniki, których potrzebujemy do jej przyrządzenia, są tanie i łatwo dostępne. Co więcej, klasyczną surówkę z marchewki z chęcią jedzą i dzieci, i dorośli.
Poza tym, że surówka z tartej marchewki jest pyszna, jest również bardzo zdrowa. Marchew jest źródłem karotenoidów, czyli związków, które odpowiadają za charakterystyczny kolor tego warzywa, ale są także przeciwutleniaczami. Specjaliści zwracają szczególną uwagę na zawartość beta-keratoniny w marchewce. Zapewnia on prawidłowe funkcjonowanie wzroku oraz wzmacnia naszą odporność. Może także pomóc w walce z trądzikiem oraz opóźnić proces starzenia się skóry.
Jak widzimy, nasze mamy i babcie doskonale wiedziały, co robią, przyrządzając tradycyjną surówkę z marchewki.
Tradycyjna surówka z marchewki – przepis
Zrobienie tradycyjnej surówki z marchewki nie jest ani trudne, ani czasochłonne. Przygotowane warzywa należy umyć oraz obrać. Następnie marchewki trzemy na tarce, zazwyczaj na średnich lub dużych oczkach. Niektóre osoby do marchewki dodają także starte jabłko, wtedy nasza surówka będzie nieco słodsza. Wiele przepisów mówi także o skropieniu surówki cytryną lub dolaniu do niej odrobiny oliwy z oliwek. Jeśli chcemy urozmaicić smak naszej tradycyjnej, tartej marchewki, możemy dodać do niej posiekane orzechy włoskie oraz łyżkę skruszonego imbiru. Całość doprawia się zazwyczaj cukrem oraz solą.