Sumak w kuchni. Co to jest i jak go używać?
Sumak garbarski to małe drzewo lub krzew pochodzący z Bliskiego Wschodu. Jagody z tego drzewka są jedną z najpopularniejszych przypraw na południu Europy i właśnie na Bliskim Wschodzie. U nas stosowany jest dość rzadko, ale ponieważ coraz więcej podróżujemy i poznajemy smaki z całego świata, co przekłada się na odwagę w kulinarnym eksperymentowaniu, warto poznać zastosowanie sumaku.
Przyprawa z jagód sumaka jest dość nietypowa. Ma charakterystyczną, purpurowo-czerwoną barwę, wpływa więc nie tylko na aromat dania, ale też na jego wygląd. Pachnie bardzo delikatnie, ale najważniejszy jest smak - lekko cytrynowy, kwaśno-cierpki, a zarazem słony. Aby otrzymać sumak zbiera się dojrzałe owoce, suszy, a następnie rozdrabnia i mieli. Gotowa przyprawa ma postać ziarnistego i kleistego proszku.
Sumak jest wszechobecny w kuchni Bliskiego Wschodu. Podkreśla znakomicie smak warzyw strączkowych takich jak ciecierzyca czy soczewica, ale również świetnie pasuje do mięs. Jest wykorzystywany do potrawek, sosów, zup. Bez sumaka nie zrobimy również prawdziwego hummusu, czyli pasty z ciecierzycy i sezamu. Idealnie nadaje się do marynowania mięs, które potem chcemy piec na grillu. Jagnięcina, wołowina, czy cielęcina zyskują na smaku, gdy są przyprawione sumakiem. Ta przyprawa doskonale pasuje też do owoców morza. Także sałatka, posypana sumakiem, zyskuje na smaku. Tradycyjna sałatka tabouleh, przygotowywana z kaszy kuskus i ziół bez sumaka się nie obejdzie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Cudowne działanie przypraw. Zmniejszają skutki tłustej diety
Sumak - zastosowanie
Sumak wykorzystuje się także do doprawiania różnego rodzaju dipów na bazie jogurtu, bardzo popularnego w tamtym regionie świata. Sosy podaje się jako dodatek do pieczywa, kebabów, pieczonych lub grillowanych mięs i warzyw.
Aromat i lekka kwasowość sumaka powodują, że można go stosować zamiast octu czy soku z cytryny. Smak będzie podobny, a jednak bardziej egzotyczny. Znakomicie pasuje on do buraków, ryżu czy ziemniaków. Ryż okraszony sumakiem jest nie tylko smaczniejszy, ale i zdecydowanie ładniej wygląda. Sumak jest również składnikiem wielu mieszanek przypraw, używanych nie tylko na Bliskim Wschodzie.
Co ciekawe, sumak w wielu daniach może zastąpić nam również sól, co jest świetną informacją chociażby dla osób, które się odchudzają i powinny ograniczyć ilość spożywanej soli.
Sumak jest jednak przyprawą bardzo nietrwałą. Traci smak i zapach już po kilku tygodniach, jeśli nie jest odpowiednio przechowywany. Powinniśmy trzymać go w bardzo szczelnym pojemniku, w ciemnym i chłodnym miejscu.
Aby w pełni wydobyć smak jagód sumaka, można je podsmażyć na oleju lub na suchej patelni – dzięki temu przyprawa będzie miała o wiele więcej aromatu. Pamiętajmy również o tym, że pełen smak sumaka pojawi się w potrawie, jeśli przyprawę tę dodamy na początku gotowania – dzięki temu smaki się "przegryzą". Gdy posypiemy sumakiem gotowe danie, efekt nie będzie tak spektakularny.