Trwa ładowanie...

Spór o aronię. Bloger obnaża telewizyjne absurdy

O tym, że tego, co słyszymy w telewizji, nie można brać za pewnik, wiemy już od dawna. Celebryci również przyzwyczaili internautów do "interesujących" i nie zawsze zgodnych z zasadami nauki teorii. Nie bez przyczyny w tym roku kolejny raz zorganizowano konkurs na Biologiczną Bzdurę Roku.

Spór o aronię. Bloger obnaża telewizyjne absurdyŹródło: Shutterstock.com
d2hhaum
d2hhaum

Kolejny absurd krążący w mediach postanowił nagłośnić Mateusz Żłobiński, założyciel bloga "Salaterka.pl". Jego uwagę zwrócił program "Pytanie na śniadanieśniadanie" w TVP2, w którym poruszono temat aronii i jej pozytywnego wpływu na zapobieganie chorobom cywilizacyjnym. Zaproszony do studia ekspert - Zbigniew Tomasz Nowak, popularyzator wiedzy z zakresu ziołolecznictwa przedstawił widzom przepis na przecier z aronii, antonówki i cynamonu. Podkreślał niewątpliwe zalety zdrowotne aronii. - Czysty sok aroniowy obniża indeks glikemiczny wszystkich produktów żywnościowych – tłumaczył na wizji. Jednak blogera to nie przekonało. Przecier miał bronić przed insulinoodpornością, działać odchudzająco i chronić przed chorobami cywilizacyjnymi np. cukrzycą. Bloger zauważył jednak jeden haczyk. Otóż, w przecierze przygotowanym zgodnie z telewizyjnym przepisem jest aż 500-700 g cukru (oraz 1 kg jabłek i 0,5 kg aronii).

Żłobiński podkreśla, że to właśnie cukier przyczynia się do nadwagi i otyłości, które są pośrednią przyczyną większości chorób cywilizacyjnych. I mimo że potwierdza występowanie mnóstwa antyoksydantów w aronii, podkreśla, że tak duża ilość cukru zniweluje je. Temat ten kontynuował również w mediach społecznościowych. Cytował komentarze internautów, którzy komentując program na oficjalnym profilu "Pytania na śniadanie" uznali, że przepis podany w telewizji jest odpowiedni dla osób chorujących na cukrzycę.

Blog Salaterka.pl to projekt rodzeństwa Żłobińskich – Mateusza i Agnieszki. Na łamach swojej strony internetowej wyjaśniają tajniki zdrowego odżywiania. Przeczytamy tam też m.in. o żywieniowych mitach i poznamy kulinarne przepisy. Blogerzy są również autorami książki "Jadłospisy odżywcze".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2hhaum
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hhaum
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj