Smaki Polski: szagówki poznańskie
Smaczne danie mączne serwowane w aromatycznym sosie i kapustą. Nic dziwnego, że ta potrawa wciąż gości w wielu polskich domach. Po smażonym serze przyszedł czas na kolejny przysmak prosto z Wielkopolski. Dziś w ramach cyklu "Smaki Polski" przedstawiamy poznańskie szagówki.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Nazwa "szagówki" najprawdopodobniej wywodzi się z gwary wielkopolskiej, w której "iść na szagę" oznacza iść na skróty, czy też na ukos. To smaczne mączne danie wielu osobom może się wydawać znane. Szagówki bowiem występują w kuchniach regionalnych w całej Polsce. Jednak poza tym obszarem nazywane są po prostu "kopytkami". W Wielkopolsce podawane są głównie jako danie obiadowe z mięsnymi lub grzybowymi sosami albo skwarkami. Spotkamy je także z bułką tartą i rozpuszczonym masłem. Często serwowane są także w towarzystwie zasmażonej kapusty lub surówek.
Trwa ładowanie wpisu: instagram
Przepis na szagówski poznańskie
Składniki:
- 500 g ziemniaków
- 150 g mąki pszennej
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 1 jajko
- szczypta soli
*Przygotowanie: *ziemniaki gotujemy, studzimy i mielimy. Łączymy je z mąką, jajkiem i solą. Ugniatamy, aż do momentu wyrobienia ciasta. Formujemy z niego wałki, spłaszczamy i kroimy na ukos mniejsze kawałki przypominające romby. Szagówki wrzucamy do osolonej gotującej się wody. Wyjmujemy je, gdy zaczną pływać po powierzchni.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.