Trwa ładowanie...

Smaki Polski: kaczka po krakowsku

Chociaż dawniej kaczka często gościła na polskich stołach, obecnie została zastąpiona przez kurczaka i indyka. Szkoda. Historia zna bowiem kilka staropolskich przepisów właśnie na kacze mięso. Jednym z nich jest tradycyjna potrawa z Małopolski, kaczka po krakowsku. Dziś w ramach cyklu "Smaki Polski" sprawdzamy, czy warto jej spróbować.

Smaki Polski: kaczka po krakowskuŹródło: 123RF
d1zetuf
d1zetuf

Kuchnia małopolska, ukształtowana pod wpływem kuchni austriackiej, węgierskiej i żydowskiej, może poszczycić się wieloma smacznymi daniami z wielopokoleniową tradycją. Jednym z nich jest słynna kaczka po krakowsku, czyli kacze mięso z kaszą gryczaną i grzybami. Znanym fanem tej potrawy był Marek Grechuta. Według niektórych źródeł muzyk jadał kaczkę po krakowsku w restauracji Hawełka na krakowskim rynku.

Chociaż kacze mięso nie jest obecnie popularne w polskiej kuchni, warto wprowadzić je do jadłospisu. To mięso, mimo że ma wysoką zawartość tłuszczu, ma wiele wartości odżywczych korzystnych dla naszego zdrowia. - Oprócz białka, dostarcza organizmowi żelaza i potrzebnych dla tworzenia enzymów pierwiastków. Kaczka bogata jest też w witaminy, np. niacynę i ryboflawinę, które są niezbędne dla prawidłowego działania układu nerwowego – przyznała w rozmowie z WP Kuchnia Agata Lewandowska z poradni dietetycznej Dietosfera. Kolejną zaletą kaczego mięsa jest sposób i warunki w jakich hodowane są kaczki. Najprawdopodobniej możemy się spodziewać, że kaczka, którą kupimy nie dostała tak wielu antybiotyków jak popularne kurczaki.

Przepis na kaczkę po krakowsku

Składniki:

  • kaczka
  • 200 g kaszy gryczanej
  • 50 g suszonych grzybów
  • 10 g masła
  • 4 łyżki miodu
  • 1 cebula
  • śmietana
  • mąka
  • olej
  • sól
  • pieprz
  • majeranek
  • natka pietruszki
  • wywar warzywny

Przygotowanie: mięso nacieramy solą, pieprzem, majerankiem, miodem i razem z pokrojoną w plastry cebulą pieczemy przez ok. 60 minut w brytfance. W międzyczasie podlewamy ją wywarem z suszonych grzybów. Gdy mięso będzie już miękkie, wyjmujemy je, a sos zostawiamy w naczyniu. Dodajemy do niego śmietanę i mąkę. Dodajemy pokrojone drobno grzyby i natkę pietruszki. Całość dusimy na małym ogniu przez ok. 15 minut. Kaszę zalewamy wywarem warzywnym i gotujemy przez kilka minut, po czym dodajemy masło. Tak przygotowaną kaszę wstawiamy do piekarnika, aby stała się sypka. Na talerzu układamy okrąg z kaszy gryczanej. Do środka wkładamy kawałki kaczki. Całość polewamy grzybowym sosem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1zetuf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zetuf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj