Sandacz
Sandacz to ryba chuda i wyjątkowo smaczna. Należy do gatunku okoniowatych. Delikatne, białe mięso sandacza to przysmak dorosłych i dzieci.
Obok łososia i węgorza należy do najcenniejszych polskich ryb słodkowodnych. Jego białe mięso jest jędrne, delikatne i wyborne w smaku, szczególnie jeśli rybę złowiono jesienią lub zimą.
Sandacz znalazł dosyć szerokie zastosowanie w kuchni, ponieważ rybę tę można zarówno usmażyć na patelni, upiec w piekarniku, jak i ugotować na parze. Wspomniana ryba idealnie komponuje się z gotowanymi warzywami, kaszą, ziemniakami, a także przeróżnymi sosami. Delikatne mięso sandacza nadaje się do zrobienia kotlecików rybnych czy zapiekanki. Ponadto można sandacza wykorzystać do przygotowania zupy rybnej.
Z uwagi na zawartość pełnowartościowego białka warto tę rybę włączyć do swojego codziennego menu. Sandacz to ryba, która nie zawiera zbyt wiele tłuszczu, jednak można znaleźć w niej nieznaczne ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które wpływają niezwykle korzystnie na nasz układ sercowo-naczyniowy. w sandaczu można również znaleźć witaminę B12, witaminę D oraz selen.
Witamina B12 bierze czynny udział w produkcji czerwonych krwinek, jednak nie można jej znaleźć niestety w zbyt wielu produktach spożywczych. Witamina D odpowiada za mocne i zdrowe kości, a jej niedobór może doprowadzić do rozwoju osteoporozy. Najlepszym źródłem tej witaminy jest oczywiście słońce, jednak w okresie zimowym można ją znaleźć wyłącznie w rybach, a sandacz stanowi bardzo dobre jej źródło. Jeśli chodzi natomiast o selen, to pomaga on chronić czerwone krwinki przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników, wzmacniając przy okazji odporność organizmu.
Sandacz występuje w jeziorach, zbiornikach zaporowych, średnich i dużych nizinnych rzekach, wyrobiskach oraz w płytkich wodach przybrzeżnych Bałtyku. Preferuje głębokie, mętne wody o twardym, piaszczystym, żwirowatym bądź gliniastym dnie. Jest wrażliwy na niedobór tlenu. W naszym kraju występuje powszechnie w środkowych i dolnych biegach rzek, słodkawych zatokach i zalewach przymorskich oraz w jeziorach. Hoduje się go w sztucznych stawach.