Trwa ładowanie...

Psychodietetyk. Kto to jest i kiedy może pomóc?

Testujesz różne diety, a efekty nie są zachwycające? Chcesz zmienić nawyki żywieniowe, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Szukasz motywacji do odchudzania? Może warto skorzystać z pomocy psychodietetyka, który powinien sprawnie łączyć wiedzę z zakresu dietetyki i psychologii.

Nadwaga i otyłość należą do najpoważniejszych problemów zdrowotnych współczesnego świataNadwaga i otyłość należą do najpoważniejszych problemów zdrowotnych współczesnego świataŹródło: 123RF
d1zwlqc
d1zwlqc

"Prawidłowe odżywianie jest warunkiem dobrego zdrowia, wyglądu i samopoczucia. Niemniej jednak zmiana własnych nawyków udaje się nielicznym" – piszą w bestsellerowej książce "Zmiana na dobre. Rewolucyjny program zmiany, który pomoże Ci przezwyciężyć złe nawyki" wybitni psychoterapeuci: James O. Prochaska, John C. Norcross i Carlo C. DiClemente. I trudno nie przyznać im racji.

Nadwaga i otyłość należą do najpoważniejszych problemów zdrowotnych współczesnego świata. Także Polski. Z nadwagą zmaga się już trzech na pięciu dorosłych mieszkańców naszego kraju, jeden na czterech jest otyły. Mało optymistycznie wyglądają też statystyki dotyczące młodych ludzi – polskie dzieci są zaliczane do najszybciej tyjących w Europie, obecnie już co piąty uczeń boryka się z nadwagą lub otyłością!

Nadmierna masa ciała zwiększa tymczasem ryzyko przedwczesnej śmierci oraz wystąpienia cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca i schorzeń układu oddechowego. Nadwaga i otyłość to drugi po paleniu papierosów czynnik zwiększający ryzyko nowotworów.

Paweł Loroch o kuchni. Powinna być sercem domu

Jak temu zapobiec? Najlepszą metodą jest zmiana nawyków żywieniowych, jednak wiele osób nie potrafi sobie z tym poradzić samodzielnie. Naprzeciw ich potrzebom wychodzi psychodietetyka, czyli dość nowa dziedzina wiedzy łącząca zagadnienia z obszaru psychologii, dietetyki oraz zasad zdrowego stylu życia.

d1zwlqc

Psychodietycy coraz częściej występują w mediach, ale warto pamiętać, że w świetle polskiego prawa nie istnieje taki zawód. Dlatego tego tytułu używają zarówno osoby, które skończyły roczne studia podyplomowe z psychodietetyki, jaki i specjaliści z innych dziedzin (lekarze, dietetycy, psychologowie).

Niewątpliwie jednak jest to bardzo rozwojowy obszar, ponieważ z każdym rokiem będzie przybywało osób potrzebujących pomocy w zmianie nawyków żywieniowych. Co im może zaoferować psychodietetyk?

Trener zdrowego stylu życia

W psychodietetyce najczęściej specjalizują się psychologowie i dietetycy. Pierwsi pracują z pacjentem nad psychologicznymi barierami stojącymi na drodze do stosowania zdrowego stylu życia, szczególnie nad wypracowaniem właściwych nawyków, motywacją, zmianą zachowań, wzmacnianiem poczucia własnej skuteczności i wiary w sukces oraz regulacją emocji, dzięki której możliwa jest odpowiednia kontrola odżywiania.

d1zwlqc

Dietetyk posiadający wiedzę z zakresu psychodietetyki doradza przede wszystkim w kwestiach odżywiania, ale wykorzystuje też wiedzę psychologiczną, dzięki czemu lepiej rozumie problemy pacjenta i może skuteczniej pomóc mu we wcielaniu w życie programu trwałej modyfikacji nawyków żywieniowych. Zajmuje się kompleksowo podejściem do ciała, jedzenia i diet.

Kompetentny psychodietetyk zadba o psychologiczną motywację do zmiany stylu życia, nauczy dokonywać asertywnych wyborów żywieniowych, pomoże dotrzeć do psychicznych przyczyn problemów z odżywianiem, wzmocni poczucie wartości i wesprze w budowaniu dobrej relacji pacjenta z własnym ciałem.

Zobacz też:

d1zwlqc

Oczywiście nie stanie się to podczas jednego spotkania. Terapia psychodietetyczna to zazwyczaj proces długotrwały, który rozpoczyna się postawieniem diagnozy, co często okazuje się trudnym zadaniem. Jednak prawdziwym wyzwaniem jest wypracowanie i wdrożenie odpowiedniego planu sprzyjającego utracie wagi oraz zmianie nawyków żywieniowych prowadzących do uzyskania i utrzymania szczupłej sylwetki. Psychodietetyk musi przygotować pacjenta na wszystkie etapy tego programu, co wiąże się przede wszystkim z modyfikacją sposobu myślenia o jedzeniu. Z czasem powinien stać się trenerem zdrowego stylu życia.

d1zwlqc

Kto powinien udać się do psychodietetyka

Z porady psychodietetyka mogą korzystać m.in. osoby zainteresowane zmianą wagi ciała (zwłaszcza jej redukcją), zmagające się brakiem akceptacji swojego wyglądu i negatywną samooceną, anorektycy, bulimiści, chorzy na schorzenia dietozależne czy dzieci z neofobią (objawia się niechęcią do spożywania nowych pokarmów).

O pomoc warto poprosić, gdy mamy nadwagę lub otyłość i mimo znajomości zasad zdrowego żywienia nie potrafimy sobie z nią poradzić, co może świadczyć o tym, że źródło problemu tkwi w psychice. Psychodietetyk pomoże również osobom mającym za sobą wiele nieudanych prób odchudzania lub tracącym kontrolę nad tym, co i ile jedzą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1zwlqc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zwlqc
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj