Potrawy z Podkarpacia. Co warto spróbować podczas wypoczynku w tym regionie?
Każdy region w Polsce, oprócz walorów krajoznawczych, może pochwalić się charakterystycznymi potrawami, które stanowią pewnego rodzaju wyróżnik. Tatry mają swoje oscypki i kwaśnicę, Wielkopolska — rogale świętomarcińskie, Podlasie — sękacze, a Podkarpacie? Planując urlop w Bieszczadach i nie tylko, dobrze jest wiedzieć, co wartościowego można zjeść w tym pięknym regionie.
A gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? To region wyjątkowy pod względem wspaniałej przyrody, pięknych szczytów, jak i zabytków, które możemy odkrywać nie tylko w Bieszczadach. Wiele wspaniałych możliwości oferują również popularne podkarpackie miejscowości. Do tej kategorii należy zaliczyć przede wszystkim Rzeszów, Przemyśl, a także Lesko, czy Sanok. Niezależnie od tego, która miejscowość zostanie wybrana na letni lub zimowy wypoczynek, to może pochwalić się czymś wyjątkowym, jeśli chodzi o popisowe dania, charakterystyczne dla regionu Podkarpacia. Te dania stanowią obowiązkowy element na kulinarnej mapie tego regionu.
Podkarpackie specjały - co warto zjeść w popularnych podkarpackich miejscowościach?
Niezależnie od tego, czy wybrało się Rzeszów, czy inną popularną miejscowość z województwa podkarpackiego, to trzeba podkreślić, że każde z nich oferuje świetnie rozwiniętą bazę noclegową i gastronomiczną. Nawiązując do tej drugiej kategorii, trzeba jasno zaznaczyć, że są tu dostępne zarówno restauracje, które serwują dania typu fast-food, tradycyjne dania kuchni polskiej, włoskiej, azjatyckiej, jak i tradycyjne dania kuchni tego regionu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Banalny przepis na zupę ziemniaczaną. Zrobi ją także amator
To dobra opcja na nieco lepsze odkrywanie regionu. Smaki regionu to pewnego rodzaju element historii i kultury, która w przypadku Podkarpacia jest niezwykle ciekawa.
Do najbardziej charakterystycznych potraw i smakołyków z Podkarpacia należy zaliczyć:
· proziaki - charakterystyczne placuszki przygotowywane na sodzie;
· fuczki - rodzaj placków, które przygotowuje się z kiszonej lub surowej kapusty;
· stolniki - gołąbki z tartymi ziemniakami;
· szwaby - duże kluski, przygotowane z ciasta z ziemniaków;
· pierogi huculski - tradycyjne pierogi podawane z bryndzą i sosem czosnkowym;
· hreczanyki - kotlety z kaszy gryczanej z mięsem i przyprawami;
· pstrągi.
Są to te dania, dla których wielu smakoszy przyjeżdża właśnie do tego regionu. O wyjątkowości dań kuchni podkarpackiej najlepiej świadczy fakt, że od 2013 roku, w regionie funkcjonuje specjalny Szlak kulinarny "Podkarpackie Smaki", który łączy restauracje, gospodarstwa agroturystyczne oraz winnice, które powinien odwiedzić każdy turysta, który decyduje się na nocleg w województwie podkarpackim.
Kultowe miejsca na gastronomicznej mapie Podkarpacia - gdzie warto się wybrać?
Aby odkryć smaki regionu, najlepiej będzie odwiedzić te miejsca, które przynależą do wspomnianego wyżej szlaku. Każdy obiekt gastronomiczny tego typu posiada specjalne oznaczenie, dzięki któremu każdy będzie mógł skosztować wyjątkowego dania, charakterystycznego dla kuchni podkarpackiej.
Kultowym i dobrze znanym w całej Polsce miejscem na pewno jest Siekierezada, znajdująca się w bieszczadzkiej miejscowości Cisna. Jedną z największych atrakcji regionu jest również Karczma Pod Semaforem, znajdująca się tuż obok trasy kolejki wąskotorowej Przeworsk-Dynów. Inne godne polecenia restauracje znajdują się m.in. pod Mielcem, czy w Medyni Głogowskiej.
Obecnie na trasie funkcjonuje 50 obiektów, z których 25 znajduje się na obszarach wiejskich. Szlak tworzą trzy trasy: Bieszczadzka, Beskidzko-Pogórzańska i Północna. Podróż każdą z nich to odkrywanie innego zakątka Podkarpacia i smakowanie jego kulinariów.
Ile kosztują potrawy kuchni podkarpackiej?
Wszystko jest tak naprawdę uzależnione od danego miejsca. W związku z szalejącą inflacją, również i tu zauważalny jest wzrost cen tych popularnych dań. Jednak, w wielu miejscach, ceny dań rozpoczynają się od 25-30 zł. Każda cena jest jednak warta tego, by spróbować tradycyjnych dań kuchni podkarpackiej. Bo gdzie indziej, jak nie tu?