Piernikowy chleb krzyżacki. Sprawdzi się nie tylko na Święta
Średniowiecze w Europie to był czas ciągłych, nieustannych wojen. Rycerze i zwykli ludzie przemieszczali się na ogromne odległości, a coś jeść trzeba było. I tak powstał specyficzny rodzaj chleba: niepsujący się, smaczny nawet po wysuszeniu, aromatyczny i dający się wykorzystać na różne sposoby. Słowem: chleb piernikowy, dziś zwany też czasem gastronomicznym.
Chleb z dodatkiem przypraw korzennych ma swoje, nomen omen korzenie w dzisiejszej Polsce, a dokładnie mówiąc tam, gdzie rządzili Krzyżacy, czyli w okolicach Kujaw i Pomorza. Tradycja wypieku ciasta z miodem i przyprawami przybyła na Kujawy z miast niemieckich, wraz z pierwszymi osadnikami i kawalerami Zakonu Marii Panny. Pierwsze wzmianki o chlebie piernikowym pochodzą z około 1400 roku
Trudno jest dzisiaj zgadnąć, jaka wyglądał w proces wytwarzania takiego chleba w tamtym czasie. Receptury były strzeżone i przekazywane jedynie w rodzinach: z pokolenia na pokolenie. Z tego względu najstarszy znany nam przepis na taki chleb pochodzi dopiero w XVIII wieku. W dawnych wiekach wypiekano dwa rodzaje takiego chleba: miękkie i twarde. Różnica tkwiła w dodaniu lub nie potażu, pełniącego funkcję środka spulchniającego.
Chleb taki był bardzo często zwykłą zakąską do alkoholu, wykorzystywano go też jako wojskowe suchary, które można było przechowywać przez długi czas, ale był i lekarstwem, bo dzięki zawartości przypraw pobudzał trawienie.
Piernik dojrzewający
Piernikowy chleb krzyżacki - przepis
Przepis na taki chleb nie jest skomplikowany. Potrzebujemy: szklankę mąki pszennej razowej, kilka pierników, drożdże, pieprz, sól, suszony rozmaryn, mieloną paprykę, starte jabłko, mleko, oliwę i wodę.
Pierniki drobno miksujemy w malakserze. Mąkę mieszamy z piernikami, drożdżami i przyprawami. Mleko i wodę podgrzewamy i zalewamy suchą masę, dodajemy starte jabłka i oliwę. Miksujemy na gładką masę. Wykładamy na wysypany mąką blat i zagniatamy. Przekładamy masę do formy (keksówki), wyłożonej papierem do pieczenia, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce. Wyrośnięte ciasto pieczemy 45 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. Upieczony chleb studzimy, przykrywamy ściereczką. Możemy go przechowywać nawet kilka tygodni.