Trwa ładowanie...
11-08-2008 12:03

Papryka grzeje

Papryka może zainicjować termogenezę - proces, dzięki któremu jest nam ciepło.

Papryka grzejeŹródło: archiwum, fot: archiwum
d40suq3
d40suq3

Papryka może zainicjować termogenezę - proces, dzięki któremu jest nam ciepło - podaje "Journal of Biological Chemistry".

Wszystko za sprawą wysokiej zawartości kapsaicyny, związku chemicznego o palącym smaku, który nie tylko powoduje miejscowe przekrwienie, ale także działając na mięśnie przestawia na jałowy bieg transportujące wapń białko o nazwie SERCA, co podwyższa temperaturę ciała.

Naukowcy pozostają ostrożni w stwierdzeniu, że papryka mogłaby mieć bezpośredni leczniczy wpływ - spożycie odpowiedniej dawki kapsaicyny przewyższa możliwości przeciętnego człowieka.

Niemniej jednak właściwości papryki będą wykorzystane do dalszych badań nad leczeniem wychłodzenia (hipotermii)
. Być może uda się opracować lek naśladujący działanie kapsaicyny.

(PAP)

d40suq3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40suq3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj