Nie tylko pizza, czyli kuchnia włoska
Kuchnia włoska należy do jednych z najbardziej rozpoznawalnych kuchni świata. Warto wiedzieć, że potrawy, które są dla niej charakterystyczne, znajdziemy w diecie śródziemnomorskiej uznawanej przecież za najzdrowszą. Czym wyróżnia się włoska kuchnia i z jakich dań słynie?
Najważniejsze w kuchni włoskiej
Kuchnia włoska kojarzy się nam głównie z różnego rodzaju makaronami i pizzą. Tymczasem nie same potrawy mają tu znaczenie. Włosi każdy posiłek celebrują i najchętniej spożywają go w gronie rodzinnym. Tradycje związane z codziennym jedzeniem są nie mniej ważne niż to, co się w tym czasie zjada.
Włosi zaczynają dzień od śniadania, które z reguły jest słodkie. Zazwyczaj to rogalik z kremowym lub czekoladowym nadzieniem popijany cappuccino albo kawą z mlekiem. Co ważne, będąc we Włoszech, raczej nie zamawiaj cappuccino po godzinie 11.00, bo możesz zostać wyśmiany!
Włosi śniadania jadają między 7.00 a 10.00, a kawę z mlekiem pijają właśnie najpóźniej o 11.00. Późniejsza pora dopuszcza jedynie picie espresso – takiego dosłownie na dwa łyki. We Włoszech nikt nie rozsiada się, pijąc taką kawę. Najczęściej zamawia się ją w barze i wypija na stojąco na miejscu.
Włoska babka panettone. Sekret mediolańskiego przysmaku z XV w.
Kolejnym posiłkiem są przekąski albo niewielki obiad między 13.00 a 14.00, kiedy to Włosi mają przerwę w pracy. Z reguły w tym czasie jada się risotto lub danie makaronowe albo szybkie przekąski, takie jak pizza sprzedawana w kawałkach czy też klopsiki bakłażanowe lub smażone kulki ryżu.
Najważniejsza dla Włochów jest późna i obfita kolacja. Jada się ją ok. 19.00-20.00. Składają się na nią przystawki (warzywa, sery, wędliny, zupy na pobudzenie apetytu) i posiłek główny, czyli najczęściej makaron w połączeniu z mięsem, rybami, owocami morza i pieczonymi lub grillowanymi warzywami. Koniecznie musi być zakończona deserem, a popijana winem.
Bardzo charakterystyczne dla potraw kuchni włoskiej są przyprawy. Do tych, bez których wprost nie można się obejść, należą: bazylia, oregano, tymianek, estragon i rozmaryn. Równie ważne są różnego rodzaju sery wykorzystywane zarówno do dań wytrawnych, jak i deserów: parmezan, mozzarella, gorgonzola, ricotta, mascarpone. Ogromna ilość warzyw oraz dodatek oliwy z oliwek też są wyróżnikami kuchni włoskiej.
Dzięki wielu różnorodnym połączeniom kuchnia włoska jest kolorowa, aromatyczna, ciekawa, ale jednocześnie szybka i prosta w przygotowaniu. Włosi cenią sobie wysoką jakość używanych produktów i nie zaspokajają się sklepowymi gotowcami. Dla nich najlepszą kuchnią jest kuchnia mamy i niedościgniona kuchnia babci.
Najpopularniejsze potrawy kuchni włoskiej
Kuchnia włoska to wiele charakterystycznych potraw, które znane są na całym świecie i zawsze kojarzone właśnie z Italią. Znaczną ich część każdy pewnie kiedyś próbował, a przynajmniej o nich słyszał. O jakich daniach mowa?
- Sałatka Caprese – czerwony, biały i zielony to kolory obecne na włoskiej fladze i właśnie w sałatce Caprese. Są to pomidory przekładane plastrami mozzarelli i listkami bazylii. Polewa się je oliwą z oliwek i posypuje grubo zmielonym pieprzem.
- Lasagne – płaty makaronu przekładane najczęściej pomidorowo-mięsnym oraz serowo-beszamelowym sosem i zapiekane. Jednocześnie warto pamiętać, że lasagne równie dobrze może być warzywne lub z dodatkiem ryb czy owoców morza.
- Pizza – na cienkim cieście przygotowanym z mąki typu 00, z sosem pomidorowym, mozzarellą – koniecznie z bawolego mleka – i podawana z oliwą z oliwek. Prawdziwa włoska pizza nie wymaga wielu składników. Do podstawowej wersji dodaje się czasami szynkę parmeńską albo krewetki.
- Minestrone – zupa warzywna z dodatkiem ryżu lub makaronu. Najczęściej znajdują się w niej: cukinia, pomidory, papryka, a nawet fasola, groszek albo fasolka szparagowa.
- Focaccia – pieczywo z ziołami albo pomidorami. Focaccia może nieco przypominać pizzę, ale jest pulchniejsza, grubsza, nie ma w niej sera. Ciasto stanowi tutaj główny element. Dodatki mają tylko podkreślić jego smak.
- Spaghetti – długi i cienki makaron połączony z różnego rodzaju sosami. Najbardziej znane rodzaje to spaghetti bolognese albo carbonara. Podobne dania można robić również z makaronem typu tagiatelle – świetne np. z łososiem w sosie śmietanowym.
- Gnocci – przypominają trochę nasze kopytka. Są to ziemniaczane kluseczki, które podaje się z sosem pesto lub pomidorowym.
- Risotto – ryż podgotowany w winie i bulionie z różnego rodzaju dodatkami, które mają nadać mu kremowej konsystencji, czyli masła, sera albo śmietany. Bardzo często do risotto dodaje się grzyby, owoce morza i warzywa.
- Tiramisu – najsławniejszy włoski deser z twardych i kruchych biszkoptów nasączonych w kawie i przekładanych masą na bazie mascarpone. Prawdziwe włoskie tiramisu wcale nie ma w swoim składzie likieru. Dopuszczalne jest jedynie wino Marsala.
- Panna cotta – deser zrobiony na bazie gotowanej śmietany kremówki. Musi też mieć w swoim składzie mus owocowy.
Kuchnia włoska to moc smaków, zapachów i kolorów, które warto wprowadzić do swojej codziennej diety. Mieszkańcy Italii cieszą się długim życiem, większą odpornością na choroby układu krążenia i niewielkim wskaźnikiem otyłości. Nie bez powodu kuchnia śródziemnomorska jest uznawana za najzdrowszą. Czerpmy więc z niej pełnymi garściami, jeśli tylko mamy taką możliwość.