Trwa ładowanie...
d1zw6al
kuchenne nowości

Najlepsze sposoby na zdrową wątrobę

Warto wiedzieć, co jeść i pić, by jej nie zaszkodzić naszej wątrobie. Bo wątroba to narząd ważny i niezwykły. W ciągu minuty przepływa przez nią 1,5 litra krwi, co daje ponad 2 tys. litrów na dobę! Gdy funkcjonuje źle, może powodować wiele przykrych konsekwencji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Najlepsze sposoby na zdrową wątrobę
(archiwum, Fot: archiwum)
d1zw6al

*Warto wiedzieć, co jeść i pić, by jej nie zaszkodzić naszej wątrobie. Bo wątroba to narząd ważny i niezwykły. W ciągu minuty przepływa przez nią 1,5 litra krwi, co daje ponad 2 tys. litrów na dobę! Gdy funkcjonuje źle, może powodować wiele przykrych konsekwencji. *

Otyłość lub nadwagą, brak efektów w podejmowanych próbach odchudzania się, zmęczenie, a co za tym idzie zły nastrój, rozdrażnienie i podenerwowanie – to tylko niektóre z niepożądanych skutków uszkodzonej wątroby. Do tego jeszcze podwyższone ciśnienie, biegunki i zaparcia, wahania nastroju, a także wzmożony apetyt na słodycze. Nie brzmi dobrze? Raczej nie. Chyba lepiej zadbać o swoją wątrobę zanim dopadną nas te wszystkie dolegliwości.

To nam szkodzi

d1zw6al

Alkohol to jeden z najpoważniejszych wrogów. W Polsce jego spożycie spirytusu na statystycznego obywatela wynosi ok. 8 litrów rocznie. Efektem jego nadmiernego spożywania jest częśto stłuszczenie, które prowadzi do marskości wątroby. Zmiany są nieodwracalne. W takiej sytuacji pomóc może jedynie przeszczep.

Jedzenie o zbyt późnej porze niemal zawsze odbija się na naszej wątrobie. Dlatego ostatni posiłek powinniśmy spożywać ok. godz. 19. Zwłaszcza te obfite i kaloryczne. Nawet całkowicie zdrowa wątroba takich nie lubi. Taka bomba kaloryczna wpływa negatywnie nie tylko na wątrobę, ale i nasze samopoczucie. Dlaczego tak ważne jest, żeby nie jadać później? Chodzi o to, aby nasz organizm zdążył spalić dostarczone kalorie, a nie odkładał je w postaci tłuszczu.
Wśród najgroźniejszych wrogów są także wirusowe zapalenia wątroby. Typu A najczęściej dotyka młodzież i dzieci. Do zakażenia dochodzi przez drogi pokarmowe. Źródłem może być jedzenie lub woda. WZW typu A nie powoduje trwałych uszkodzeń wątroby. Zapobieganie polega głównie na przestrzeganiu zasad higieny. Gorzej z wirusami typem B i C, które przenoszone są np. podczas przetaczania krwi lub zabiegów wykonywanych niedokładnie sterylizowanymi narzędziami. Na to nie mamy większego wpływu. Możemy jedynie skorzystać ze szczepień organizowanych w ramach „Żółtego Tygodnia”.

Zobacz też:

Tak sięje w akademikach

d1zw6al

Ser feta na zdrowie
*Jak sobie z tym radzić? *

Najlepszym sposobem na zdrową wątrobę i dobre samopoczucie jest spożywanie 5 małych posiłków dziennie (w tym drugie śniadanie i podwieczorek) o stałych, wyznaczonych porach. Lepiej zjadać mało, a częściej niż obfite danie raz dziennie. W dziennym menu powinny się pojawić warto warzywa i owoce, dzięki którym dostarczymy naszemu organizmowi witamin, tak ważnych w prawidłowym funkcjonowaniu wątroby.

Alkohol to najgorsza "potrawa" jaką możesz zafundować swojej wątrobie. Jeśli już musisz pić napoje wyskokowe, to rób to rozsądnie. Pamiętaj, że nie ma „dawki bezpiecznej”, która nie szkodzi. Dodajmy, że na ryzyko marskości związane z alkoholem, w znacznie większym stopniu narażone są kobiety niż mężczyźni. Warto też zrezygnować z zimnych napojów.

Warto też ograniczyć sól i zastąpić ją ziołami, które doskonale wpływają na wątrobę. Do takich należą m.in.: tymianek, majeranek, estragon, szafran, rozmaryn, oregano, czy kminek.

Nasze babcie na problemy z wątrobą polecały picie ziół, a szczególnie rumianek, szałwię (przeciwzapalne), koper włoski (wiatropędny), a także dziurawiec i miętę (pobudzają wydzielanie żółci). Pomóc mogą także leki ziołowe dostępne bez recepty.

qk

Zobacz też:

Tak sięje w akademikach

Ser feta na zdrowie

d1zw6al

Podziel się opinią

Share
d1zw6al
d1zw6al