Mycie jajek — błąd czy niekoniecznie?
Na temat jajek, jak i innych produktów spożywczych nadal funkcjonuje wiele kuchennych mitów. Jedni uważają, że jajka powinniśmy myć, a inni z kolei, że nie wolno tego robić. Gdzie więc leży prawda? Po środku.
Czy powinno się myć jajka?
Przynosząc jajek ze sklepu, wiele osób myje je przed włożeniem do lodówki. W końcu na jajkach często znajdują się różne zanieczyszczenia jak zaschnięte odchody czy przylepione do skorupek pióra. Okazuję się jednak, że nie jest to najlepszy pomysł. Jajka pokryte są bowiem powłoką ochronną, która przedłuża ich świeżość, a także chroni zawartość skorupki przed bakteriami i groźnymi patogenami. Myjąc jajka, niszczymy więc warstwę ochronną, tym samym narażając się na zatrucie i ich okres przydatności do spożycia.
Jeśli chcemy pozbyć się zanieczyszczeń z jajek, zanim włożymy je do lodówki, możemy wyczyścić je na sucho, np. przy pomocy gąbki lub ścierki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Owoce morza z drukarki
Jajka powinniśmy myć natomiast tuż przed dodaniem ich do potrawy. Jeśli gotujemy jajka, to nie musimy ich myć, ponieważ wrząca woda zabije wszystkie bakterie znajdujące się na skorupce. Jeżeli jednak smażymy jajecznice albo ubijamy białka do ciasta, to zdecydowanie jajka należy najpierw oczyścić, bowiem często odłamki skorupki dostają się na nasz talerz, przynosząc ze sobą groźne bakterie. Ważne też, aby po dotknięciu jajka dokładnie umyć ręce wodą z mydłem, aby nie roznosić dalej zarazków.
Jajka możemy oczyścić pod bieżącą wodą lub przy użyciu wilgotnej ścierki. Niektórych trudnych do usunięcia zanieczyszczeń, jak zaschnięty kał, możemy pozbyć się, mocząc jajko w ciepłym occie. Jeżeli planujecie spożywać surowe jajka, np. W tatarze, koglu-moglu, czy dodając pianę z białek do deserów, ważne, aby jajka sparzyć najpierw we wrzącej wodzie.