Lubczyk - naturalny afrodyzjak. Dodawaj nie tylko do rosołu
Lubczyk znany był już w Starożytnym Rzymie, gdzie doceniono jego korzystny wpływ na zdrowie. Z czasem zyskał sławę afrodyzjaku, a po dziś dzień króluje w kuchniach całego świata.
Lubczyk – naturalny afrodyzjak
Lubczykowi przypisuje się moce wpływające na miłość i związki. Nie chodzi tylko o zwiększenie popędu seksualnego, ale także sprzyjanie zakochaniu i szczęściu w miłości.
Według dawnych wierzeń lubczyk wykopany pierwszego dnia października o godzinie szóstej rano miał dawać szczęście w miłości. Takie samo działanie miało mieć dodanie lubczyku do pierwszej kąpieli nowo narodzonej dziewczynki. Poza tym, lubczyk przypinano do sukni ślubnej lub wpinano we włosy panny młodej tak, aby szczęście i miłość nigdy nie opuściły jej małżeństwa. Lubczyk miał przynieść również wierność i oddanie ukochanego czy ukochanej.
Dziś co prawda te wierzenie zanikły, ale wciąż aktualnym pozostaje przekonanie, że lubczyk wzmaga pożądanie. Taka teoria ma po części swoje przełożenie w nauce: zawarte w lubczyku olejki eteryczne, kumaryny i żywice odpowiadają za rozszerzanie naczyń krwionośnych i lepszy przepływ krwi, co daje pożądane efekty w stanach uniesienia.
5 naturalnych afrodyzjaków, masz je w kuchni
Lubczyk – wartości odżywcze i właściwości
Lubczyk jest źródłem skrobi, cukrów i kwasów roślinnych. Poza tym zawiera olejki lotne, kumaryny, żywice i fitosterole.
Lubczyk ma pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Szczególne właściwości lecznicze ma korzeń lubczyku. Przede wszystkim działa moczopędnie, zwiększa ilość wydalanego moczu i łagodzi dolegliwości związane z niewydolnością nerek. Z tego powodu zaleca się spożywanie lubczyku osobom cierpiącym na kamicę nerek czy skazę moczanową.
Lubczyk działa również korzystnie na pracę układu pokarmowego. Pobudza apetyt, poprawia trawienie, wpływając na wydzielanie soku żołądkowego, i redukuje wzdęcia. Lubczyk jest także dobrym, naturalnym lekarstwem w przypadku bólu żołądka, bólów menstruacyjnych czy migreny.
Ponadto, dzięki związkom ftalidowym lubczyk wykazuje właściwości uspokajające i przeciwdrgawkowe, a olejki eteryczne i fitosterole sprzyjają redukcji złego cholesterolu, chroniąc przed miażdżycą i innymi chorobami układu krwionośnego.
Lubczyk – zastosowanie
Lubczyk znajduje zastosowanie przede wszystkim w kuchni. Może być używany w pojedynkę lub łączony w kompozycje z innymi ziołami. Najczęściej znajdziemy go w kostkach bulionowych, mieszankach ziołowych czy przyprawach w płynie, typu maggi.
Dzięki swojemu specyficznemu aromatowi lubczyk nadaje potrawom gorzkiego, lekko korzennego smaku. Świetnie komponuje się z mięsami (drobiem, wieprzowiną, wołowiną), dodaje smaku zupom i sosom. Dodawany jest również do sałatek czy chleba. Idealnie podkreśla walory smakowe smażonych ryb, potraw z ryżu, szpinaku czy marchwi. Lubczyk wyróżnia się bardzo silnym aromatem, dlatego używany jest w niewielkich ilościach.
Lubczyk to także baza dla bardzo aromatycznej nalewki nazywanej kordiałem.
Ciekawostką może być fakt, że żucie listków lubczyku może usunąć z ust smak czosnku.
Lubczyk sprawdza się w zielarstwie. Z korzenia lubczyku wytwarzane są różnego rodzaju napary, które łagodzą dolegliwości układu pokarmowego, moczowego, a także działają wykrztuśnie.
Olejki eteryczne zawarte w lubczyku wykorzystywane są w kosmetyce jako dodatek do olejków do kąpieli. Ponadto, bywają składnikiem perfum.