Jak upiec karkówkę? Kilka trików, by wyszła idealnie soczysta i krucha
Karkówka, w niektórych regionach Polski zwana też karczkiem, to jedno z najsmaczniejszych mięs. Nadaje się do duszenia, smażenia w formie kotletów schabowych, jest doskonała z grilla i pieczona. Aby nie zepsuć smaku mięsa, powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób ją piec.
Zacznijmy od zakupów. Kupujemy około dwukilogramowy kawałek karkówki w całości. Idealnie, jeśli to młode mięso, co poznamy po różowym kolorze (starsze sztuki mają mięso bardziej czerwone) i białym tłuszczu (nie powinien być intensywnie żółty). Taki kawałek doskonale nadaje się do pieczenia.
Marynata do karkówki
Aby mięso było soczyste i smaczne, należy je najpierw zamarynować. Sposobów na marynowanie karkówki jest wiele. Możemy zalać ją octem z dodatkiem takich przypraw jak liść laurowy, ziele angielskie, pieprz, czosnek i cebula. Możemy zamarynować ją w czerwonym winie z dodatkiem startych warzyw: cebuli, marchewki, selera naciowego i czosnku. Bardzo ciekawa jest również marynata z maślanki z dodatkiem soku z cytryny, ostrej papryki, majeranku i, oczywiście, czosnku. Mięso powinno leżeć w marynacie około 12 godzin, dzięki czemu skruszeje i będzie bardziej miękkie po upieczeniu.
Sposobów na pieczenia karkówki jest kilka. Najważniejsze jest jednak to, że po wyjęciu z marynaty mięso powinniśmy obsmażyć z każdej strony na gorącym tłuszczu, najlepiej smalcu. Dzięki temu mięso się "zamknie" i nie będą uciekać z niego soki, co mogłoby spowodować, że karkówka będzie sucha. Obsmażone mięso jest gotowe do pieczenia.
W jakiej temperaturze piec karkówkę?
Najpierw nagrzewamy piekarnik. Karkówkę możemy piec w temperaturze 180 stopni C lub wyższej. Zazwyczaj potrzebujemy godziny pieczenia na każdy kilogram masy mięsa. Im wyższa temperatura, tym krótszy czas pieczenia. Mięso jest gotowe, gdy wewnątrz ma temperaturę około 160 stopni C. Możemy to sprawdzić używając termometru masarskiego.
Najlepszym naczyniem do pieczenia mięsa jest żeliwna brytfanna, którą należy rozgrzać w piekarniku i wysmarować wewnątrz tłuszczem. Utrzymuje ona stała temperaturę, możemy ją odkrywać i przykrywać, kiedy chcemy. W takim naczyniu mięso na pewno się uda. Karkówkę możemy również owinąć w folię aluminiową i piec na blasze. W takim przypadku musimy ją dość często obracać, by się nie przypaliła. Pamiętajmy również o dokładnym owinięciu mięsa, tak, by soki nie wypływały.
Pieczenie w rękawie
Dla tych, którzy nie mają wielkiej wprawy w kuchni, idealne jest pieczenie w rękawie, czyli specjalnym worku plastikowym, zrobionym z folii, która się nie pali. Do rękawa możemy włożyć mięso, dodać na przykład warzywa, zamknąć go, położyć w płaskim naczyniu żaroodpornym i piec bez obawy, że karkówka się przypali. Na koniec warto jednak wyjąć mięso z worka i zrumienić je na grillu.