Jak sprawdzić, czy arbuz jest świeży i dojrzały?
Arbuz bezsprzecznie kojarzy się z latem ? jest soczysty, smaczny i orzeźwiający. Ponieważ w ponad 90 procentach składa się z wody, doskonale gasi pragnienie i ma działanie moczopędne. Do jadłospisu powinny włączyć go osoby dbające o linię i zdrowie. Ważne jednak, aby był świeży, dojrzały i słodki. Jak sprawdzić, czy owoc, po który sięgamy, jest gotowy do spożycia?
Plaster arbuza, który waży prawie 600 gramów, ma zaledwie 40 kalorii i sporo błonnika, który reguluje pracę przewodu pokarmowego, zasyca, powstrzymuje ataki głodu i przeciwdziała zaparciom. W arbuzie znajdziemy wiele cennych witamin (głównie A, C i z grupy B, w tym kwas foliowy) oraz minerałów takich jak magnez, wapń, fosfor, sód, potas.
W arbuzach obecny jest też likopen, silny przeciwutleniacz, któremu zawdzięczają swój czerwony kolor. Z badań wynika, że składnik ten chroni przed nowotworami (szczególnie przed rakiem piersi, szyjki macicy, prostaty, jelita grubego czy żołądka), zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału i pomaga w leczeniu cukrzycy. Dowiedziono, że dieta bogata w likopen łagodzi objawy osteoporozy, a także poprawia kondycję skóry.
Pomocna cytrulina
Naukowcy w różnych badaniach potwierdzili, że jedzenie arbuzów przynosi wiele korzyści dla zdrowia. Owoc ten, spożywany regularnie, pomaga obniżyć wysokie ciśnienie krwi, chroni przed miażdżycą, a także wzmacnia mięśnie. Badacze odkryli też, że arbuz jest świetny na... męską potencję. Dzieje się tak za sprawą cytruliny, aminokwasu wpływającego na rozszerzenie naczyń krwionośnych. Działa on podobnie jak podstawowy składnik viagry - sildenafil. Trzeba jednak wiedzieć, że ten składnik występuje przede wszytskim w łupinie arbuza, którą zazwyczaj wyrzucamy.
Arbuz wzmacnia też odporność. Natomiast sok z niego wyciśnięty ma działanie przeciwzapalne na błony śluzowe jamy ustnej, łagodzi również zapalenie dziąseł.
Owoc ma niski indeks glikemiczny, co oznacza, że powoduje powolny i raczej niewielki wzrost poziomu cukru we krwi. Dzięki temu dłużej odczuwamy uczucie sytości – warto więc pamiętać, że produkty o niskim indeksie glikemicznym sprzyjają odchudzaniu i zachowaniu szczupłej sylwetki.
Kupujemy arbuzy
Nie ulega zatem wątpliwości, że po arbuzy warto sięgać jak najczęściej. Skąd jednak mieć pewność, że owoc, który wybieramy, jest dojrzały, świeży i zawiera prozdrowotne składniki?
- Arbuzy sprzedawane w całości w pierwszej kolejności należy dokładnie obejrzeć. Sprawdźmy, czy nie ma wgnieceń. Świeży arbuz będzie ciemnozielony, twardy i jędrny na całej długości, bez uszkodzeń.
- Zrób test dźwięku. Jeśli arbuz jest dojrzały, po stuknięciu w niego palcami usłyszysz „dudniący” dźwięk, niczym z bębenka.
- Idealny arbuz powinien być dość ciężki, ponieważ składa się głównie z wody. Zbyt lekkie owoce odłóż, bo mogą okazać się niedojrzałe.
- Obejrzyj miejsce, gdzie arbuz łączył się z łodygą. Plamka powinna być w kolorze żółtym. Biała oznacza, że arbuz jeszcze nie dojrzał.
- Jeżeli arbuz jest przekrojony, zwróć uwagę na jego kolor. Im bardziej intensywna barwa, tym większą będziesz mieć pewność, że owoc zawiera cenny likopen.
- W przypadku przekrojonych arbuzów upewnij się, czy pestki są czarne. Miąższ nie powinien być też suchy. Wybieraj egzemplarze soczyste i wyglądające okazale.
Arbuz w kuchni
Pomysłów na wykorzystanie arbuza w kuchni jest sporo. Można go pokroić w plastry i zjeść, świetny będzie również jako dodatek do deseru, składnik orzeźwiającego musu czy drinka. Arbuz pokrojony w niewielkie kawałki nada się do koreczków lub sałatki.
Oto kilka inspiracji:
Sałatka z arbuzem i fetą
Składniki: 1,5 kg dojrzałego arbuza, 250 gramów sera feta, 2-3 limonki, mała czerwona cebulka, 100 gramów czarnych oliwek, pęczek mięty, garść natki pietruszki, 3-4 łyżki oliwy z oliwek, pieprz.
Wykonanie: cebulę obieramy, kroimy w piórka i umieszczamy w salaterce. Skrapiamy ją sokiem z limonki. Arbuza, bez skórki i pestek, kroimy w nieduże trójkąty. Fetę kroimy w kostkę. Arbuza i fetę umieszczamy w dużej salaterce. Dorzucamy świeżą pietruszkę (bez łodyżek) oraz posiekaną miętę. Do arbuza, fety i ziół dodajemy cebulkę wraz z sokiem oraz czarne oliwki. Polewamy oliwą z oliwek i całość delikatnie mieszamy. Na końcu dodajemy szczyptę pieprzu.
Napój z arbuza
Składniki: 1/4 dużego arbuza, połówka czerwonego grejpfruta, 2-3 brzoskwinie, litr toniku.
Wykonanie: z arbuza usuwamy miąższ i kroimy go w nieduże kawałki. Grejpfruta dokładnie szorujemy, obieramy skórkę i dzielimy na cząstki (bez białej osłonki). Brzoskwinie polewamy wrzątkiem, myjemy i wycieramy, ostrym nożem zdejmujemy skórkę i również kroimy w cząstki. Wszystkie owoce wkładamy do szklanego naczynia, mieszamy, zalewamy połową szklanki toniku. Wstawiamy do lodówki (aż się schłodzi). Przed podaniem dolewamy resztę toniku i dobrze mieszamy.
Koreczki z arbuzem
Składniki: kilka plastrów arbuza, ser camembert, świeża bazylia, wykałaczki.
Wykonanie: arbuza kroimy w nieduże kosteczki – będą podstawą koreczków (ważne, aby arbuz był dojrzały i słodki). W takie same kawałki kroimy ser camembert. Arbuza nadziewamy na wykałaczkę, następnie kawałek sera i listek bazylii. Jeśli arbuz będzie dobrze schłodzony, stworzymy doskonałą przekąskę na upalne dni.
Ewa Podsiadły-Natorska/mmch/kuchnia.wp.pl