Trwa ładowanie...

Jak prawidłowo czyścić grzyby? Wiele osób wciąż popełnia podstawowy błąd

Zbieranie grzybów to prawdziwa przyjemność, jednak ich czyszczenie... z tym już bywa gorzej. Jednak to bardzo ważny etap obróbki i trzeba się do niego przyłożyć. Wiele osób wciąż robi to nieprawidłowo.

Jak prawidłowo czyścić grzyby? PodpowiadamyJak prawidłowo czyścić grzyby? PodpowiadamyŹródło: Adobe Stock, fot: ALF photo
dt9kec9
dt9kec9

Oczyszczanie grzybów to bardzo ważny etap przed ich przygotowaniem do spożycia. Wiadomo, że moczenie jest skuteczne, ale wtedy podgrzybki czy prawdziwki mogą tracić smak. Jakie inne metody są polecane? Oto kilka sprawdzonych sposobów na oczyszczanie grzybów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dodaj grzyby do chlebka. Nie zostaną nawet okruszki

Wszystko zaczyna się w lesie

Zanim grzyby znajdą się w potrawach, muszą być oczyszczone. To przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa. Piasek i inne zanieczyszczenia mogą zawierać szkodliwe bakterie, dlatego ważne jest, aby grzyby, które trafiają na nasze talerze, były czyste.

dt9kec9

Wprawieni grzybiarze wiedzą, że wstępne oczyszczanie warto przeprowadzić już w lesie. Przede wszystkim dobrze jest odcinać ich końcówki, gdzie często znajdują się największe ilości brudu i piasku. Potem cały zabieg będzie prostszy.

Jak prawidłowo oczyścić grzyby?

Kiedyś moczenie grzybów było stosowane najczęściej. Rzeczywiście jest skuteczne, ale podgrzybki czy prawdziwki chłoną wodę jak gąbka. Tracą wtedy jędrność, są po prostu znacznie mniej smaczne.

Dlatego zaleca się, by grzyby oczyszczać delikatnie szczoteczką czy nawilżoną ściereczką. Ta metoda sprawdza się, zwłaszcza gdy grzyby nie są mocno zabrudzone. Kiedy są zapiaszczone, jak to na przykład często zdarza się w przypadku kurek, można je szybko wypłukać pod bieżącą wodą lub krótko wymoczyć - w przeciwnym wypadku pozbawisz grzyby intensywnego smaku i aromatu.

Kiedy grzyby są mocno zabrudzone i zapiaszczone, można włożyć je do osolonej wody. Wystarczy ją zagotować, dodać sól i wrzucić grzyby na kilka minut. Sól sprawia, że piasek opada na dno, a grzyby można łatwo odcedzić. Sprawdzi się też zimna woda, co jest delikatniejsze dla grzybów, ale proces trwa dłużej.

dt9kec9

Sposób oczyszczania grzybów trzeba po prostu dobrać do ich stanu. Znaczenie ma także to, co dalej planujemy z nich przygotować. Jeśli są przeznaczone do suszenia lub mrożenia, nie powinno się ich moczyć, tylko oczyścić pędzelkiem czy miękką szczoteczką.

Jak przechowywać świeże grzyby?

  • Najlepsze są wiklinowe koszyki lub materiałowe torby, które zapewniają dobrą cyrkulację powietrza. Unikaj plastikowych toreb i wiader.
  • Grzyby postaraj się oczyścić zaraz po powrocie z lasu. Jeśli nie możesz tego zrobić, przechowuj je w chłodnym i przewiewnym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego.
  • Świeże grzyby najlepiej smakują, gdy są oczyszczone i przyrządzone od razu po zbiorze. Jeśli nie możesz ich od razu wykorzystać, przechowuj je w lodówce, ale nie dłużej niż 2-3 dni.
dt9kec9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dt9kec9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj