Trwa ładowanie...

Guma guar - E412

Po zjedzeniu niektórych produktów spożywczych często czujemy się ociężali, a nasz brzuch z niewiadomych przyczyn puchnie. Skutki te możemy zaobserwować po zjedzeniu płatków zbożowych, deseru czy po spożyciu napoju gazowanego. Produkty te w swoim składzie często zawierają E412. Jest to guma guar, która ze względu na swoje właściwości stabilizujące i zagęszczające, często jest dodawana do żywności. Czy jej spożywanie może skutkować problemami układu pokarmowego?

Guma guar - E412Źródło: Shutterstock.com
dr4effy
dr4effy

Od wielu lat krążą plotki na temat szkodliwości stosowania związków chemicznych o symbolu E w produktach spożywczych. Konsumenci często po sprawdzeniu etykiety danego artykułu, odkładają produkt na półkę z powodu dużej zawartości związków E. Czy istnieją jednak powody, by unikać wszystkich tego typu związków? Odpowiadamy: absolutnie nie! Niektóre związki chemicznie brzmią tylko z nazwy. Są to np. E948, czyli tlen albo E300, który jest witaminą C.

Guma guar, o której dzisiaj mowa, jest związkiem chemicznym występującym na liście dodatków E do żywności. Występuje w grupie emulgatorów, środków spulchniających, żelujących, itp. Są to wszystkie związki o symbolach E400-E499, np. E414, czyli guma arabska czy E422, czyli glicerol. Wszystkie te związki są dopuszczone do użytku w państwach Unii Europejskiej.

Gumę guar otrzymuje się z bielma nasion roślin bobowatych. Większość tych roślin pochodzi z Indii. E412 łatwo rozpuszcza się w wodzie, tworząc kleistą substancję podobną do żelu. Dodawany do produktów spożywczych zagęszcza je oraz stabilizuje. Guma guar często występuje w środkach dietetycznych, ponieważ wykazuje właściwości przeczyszczające. E412 hamuje również apetyt, ponieważ pęcznieje w naszym żołądku.

E412 jest naturalną substancją, nieszkodliwą dla naszego organizmu. Tylko w małych ilościach wchłania się z przewodu pokarmowego. Nie powinien być jednak przyjmowany przez alergików, gdyż może wywoływać reakcje alergiczne. Jego nadmierne stosowanie może powodować działania niepożądane, tj. biegunka, bóle brzucha i żołądka, nudności oraz wymioty.

dr4effy

Gumy guar używa się również w produkcji kosmetyków, ponieważ jest doskonałym zagęstnikiem niemal każdej substancji. Zmieszana z innym związkiem chemicznym, nie zmienia jego barwy.

W jakich produktach spożywczych możemy znaleźć E412?

 1. dżemy, konfitury,
 2. żywność dla dzieci, np. kaszki śniadaniowe,
 3. desery,
 4. żywność bezglutenowa,
 5. produkty dietetyczne,
 6. napoje gazowane,
 7. płatki śniadaniowe zbożowe,
 8. wypieki,
 9. fermentowane produkty z nabiału,
 10. suszone warzywa i owoce,
 11. pastylki odświeżające oddech,
 12. sosy i dressingi,
 13. niskotłuszczowy majonez,
 14. soki warzywne,
 15. pieczywo,
 16. wyroby cukiernicze,
 17. lody,
 18. serki homogenizowane,
 19. kremy i sery kanapkowe,
 20. produkty mleczne.

Guma guar w Twoim domu

E412 można kupić w postaci proszku i dodawać do spożywanych produktów. Gumę guar znajdziemy np. w sklepach ze zdrową żywnością oraz w Internecie. Stosowana w racjonalnych ilościach może pomóc w walce z zaparciami oraz podczas diety oczyszczającej.
Guma guar będzie także doskonałym składnikiem kosmetyku antycellulitowego. Do domowego żelu pod prysznic wystarczy tylko 1% zakupionego E412.

Czy wiesz, że...

Gumę guar często łączy się z gumą ksantanową. Te dwie substancje zmieszane razem wykazują silne działanie żelowe. Powstała mieszanina zwiększa również lepkość danych produktów oraz zapobiega procesowi marznięcia substancji.

Magdalena Bury

dr4effy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dr4effy
Więcej tematów