Trwa ładowanie...

Grejpfrut zielony – kalorie, właściwości, zastosowanie w kuchni

Grejpfrut zielony jest słodszym krewnym grejpfruta czerwonego. Zadowoli więc tych, którzy nie jedzą grejpfrutów ze względu na ich kwaśno-gorzki smak. Sweetie – bo i tak bywa nazywany ten owoc – to również świetny dodatek do sałatek, deserów i smoothie, a przy tym prawdziwa bomba witaminowa i przyjaciel osób na diecie. Pomoże w wiosenno-letnim detoksie oraz w walce o zdrową i piękną cerę.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Grejpfrut zielony – kalorie, właściwości, zastosowanie w kuchniŹródło: Wikimedia Commons CC0
dk65ai2
dk65ai2

Grejpfrut zielony czy czerwony?

Grejpfrut zielony to bliski krewny grejpfruta czerwonego. Ten pierwszy jest jednak krzyżówką grejpfruta i pomarańczy olbrzymiej, czyli pomelo. Pochodzi z Izraela, gdzie po raz pierwszy wyhodowano grejpfruta zielonego w 1984 roku. Patent na uprawę tego owocu uzyskał Uniwersytet kalifornijski w Riverside. Kształtem nie odbiega od innych cytrusów, ma jednak charakterystyczną zieloną skórkę. Natomiast miąższ grejpfruta zielonego jest bladożółty, a w smaku – słodki i mniej soczysty, dlatego bywa też nazywany sweetie. Przypadnie więc do gustu wszystkim, którzy cenią słodycz owoców i nie przepadają za kwaśno-gorzkim smakiem grejpfruta czerwonego.

Grejpfrut zielony – kalorie

Grejpfrut zielony, podobnie jak czerwony, może być podstawowym składnikiem w diecie oczyszczającej. Jest moczopędny i złożony głównie z wody. W dodatku grejpfrut zielony jest owocem niskokalorycznym i wspomaga pracę jelit. W 200 g grejpfruta zielonego (mniej więcej tyle waży jeden owoc) jest tylko 72 kcal.

Grejpfrut zielony – właściwości

Choć grejpfrut zielony jest mniej popularny od czerwonego, to warto po niego sięgać często ze względu na cenne właściwości, jakie ma ten owoc. Mało kto wie, że choć grejpfrut zielony jest mniej popularny od grejpfruta czerwonego, to zawiera aż o 25% antyoksydantów więcej niż jego bliski krewny.

Grejpfrut zielony jest także bogaty w witamy. Witaminę C, która wzmacnia odporność oraz witaminy z grupy B poprawiające koncentrację i wspierające system nerwowy. Grejpfrut zielony to także cenne źródło witaminy E, dzięki której wzmacniane są ściany naczyń krwionośnych, a czerwone krwinki są chronione przed przedwczesnym rozpadem.

dk65ai2

Ciekawe, że w Tajlandii i Stanach Zjednoczonych owoc ten uznaje się za niejadalny. Jest za to wykorzystywany do dezynfekcji i jako ochrona przed patogennymi drobnoustrajami. Służą do tego pestki i skórka grejpfruta zielonego, z których przygotowuje się wyciąg, a które są w pełni biodegradowalne. Dzięki temu jest to naturalna i bezpieczna dla środowiska metoda dezynfekcji. To fakt o tyle istotny, że skłania do wykorzystywania całości grejpfruta zielonego, a nie tylko jego miąższu.

Grejpfrut zielony – zastosowanie w kuchni

Najlepiej smakuje grejpfrut zielony na surowo, jedzony w pojedynkę. Jest więc bardzo dobrym pomysłem na zdrową i lekką przekąskę w ciągu dnia. Sweetie będzie też świetnie smakował w sałatce owocowej w połączeniu z innymi owocami cytrusowymi, w tym z grejpfrutem czerwonym. Można go używać także do przygotowania deserów, np. galaretki lub sorbetu. Sprawdzi się również jako dodatek do sałatki serwowanej z mięsem z grilla.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dk65ai2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dk65ai2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj