Trwa ładowanie...

Greenpeace przedstawił Białą Księgę GMO

Przedstawiciele Greenpeace złożyli w kancelarii premiera ?Białą Księgę GMO". Dokument zawiera wyniki badań z krajów UE, które wskazują, iż uprawy genetycznie modyfikowane stanowią zagrożenie dla ludzi i środowiska - poinformowali ekolodzy.

Greenpeace przedstawił Białą Księgę GMOŹródło: archiwum, fot: archiwum
d2zz5ij
d2zz5ij

Przedstawiciele Greenpeace złożyli w kancelarii premiera „Białą Księgę GMO". Dokument zawiera wyniki badań z krajów UE, które wskazują, iż uprawy genetycznie modyfikowane stanowią zagrożenie dla ludzi i środowiska - poinformowali ekolodzy.

Jak powiedział PAP koordynator kampanii przeciw GMO w polskim Greenpeace Łukasz Supergan, organizacja oczekuje od polskiego rządu, iż wzorem innych krajów Unii zdecyduje się on na wprowadzenie zakazu upraw transgenicznej kukurydzy w naszym kraju. Chodzi o odmianę kukurydzy MON 810, która jako jedyna jest dopuszczona do uprawy na terenie UE.

Greenpeace zwraca uwagę, że istniejące przepisy zabraniają handlu ziarnem genetycznie modyfikowanym, ale nie regulują kwestii upraw. Jak mówią ekolodzy, rolnicy wykorzystują lukę w prawie i zachęcani przez firmy biotechnologiczne, kupują nasiona GMO za granicą i wysiewają je w Polsce. Nie wiadomo, ile takich upraw jest w naszym kraju. Organizacje ekologiczne szacują, że kukurydzą MON 810 obsiano 3 tysiące hektarów.

W opinii Greenpeace, problemu upraw roślin genetycznie modyfikowanych nie rozwiąże przygotowywana ustawa o GMO, ponieważ - zgodnie z unijnym prawem - nie można zabronić upraw tej kukurydzy.

Ekolodzy domagają się wprowadzenia osobnego zakazu tych upraw, powołując się na przykłady krajów, które zabroniły uprawy na swoich terytoriach - Francji, Niemiec, Austrii, Węgier, Luksemburga i Grecji.

d2zz5ij

Jak poinformowała PAP w poniedziałek rzeczniczka resortu środowiska Magdalena Sikorska, projekt ustawy o GMO został zaakceptowany przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów i wkrótce trafi pod obrady rządu.

Ustawa ma dostosować polskie przepisy do prawa unijnego w tym zakresie. Według niej, nowe przepisy mają uregulować wszystkie sprawy związane z organizmami modyfikowanymi. W projekcie znajdują się m.in. regulacje dotyczące prowadzenia upraw GMO, w tym tworzenia stref wolnych od organizmów zmodyfikowanych genetycznie.

(PAP)
awy/ pad/ yy/

fot. Jupiterimages

d2zz5ij
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zz5ij
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj