Trwa ładowanie...
d4eihbx

Fasola mung

123RF
Źródło: 123RF

Choć ma zielony kolor, nazywa się ją złotą. Jest też bardziej zdrowa od fasoli bardziej popularnych w Polsce. Z tych niepozornych nasion można zrobić naprawdę wiele ciekawych i smacznych potraw.
Fasola mung przybyła do Europy z Azji, gdzie od wieków była cennym składnikiem indyjskiej i chińskiej kuchni. Jest to roślina strąkowa, a spożywane są w zasadzie jedynie ukryte w strąku nasiona.

Cenione są one głównie przez wegetarian i wegan ze względu na dużą ilość zawartego białka. Produktów, które powstają z fasoli mung jest naprawdę sporo. Może być wykorzystywana jako dodatek do zup, curry lub gulaszu, a także można z niej zrobić wegańskie pasty i pasztety. Co więcej fasola mung jest idealna to stworzenia bezmięsnych kotletów.
Ciekawy jest również stworzony z niej makaron. Nazywany jest również sojowym, a to, co różni go od innych makaronów (jak ryżowego czy jajecznego), jest to, że makaron z fasoli mung po ugotowaniu staje się przezroczysty.

Ten rodzaj fasoli, w porównaniu z innymi, wywołuje o wiele mniejsze wzdęcia, dlatego można go jeść również na surowo. Oczywiście zniesie też obróbkę termiczną, a nawet suszenie, dzięki czemu można złotą fasolę przechowywać o wiele dłużej.

Fasola mung ma wiele właściwości prozdrowotnych. Przede wszystkim zawiera sporą ilość łatwo przyswajalnego białka, a jednocześnie jest bardzo sycąca, choć nie zawiera prawie w ogóle tłuszczu. Dlatego poleca się osobom odchudzającym się. Poza tym dzięki kwasowi foliowemu, magnezowi i manganowi wpływa korzystnie na układ nerwowy, łagodząc stres i wszelkie napięcie psychiczne.

Fasola ta działa też znakomicie na układ krwionośny. Za sprawą witaminy K przyczynia się do wzmocnienia naczynek, a co za tym idzie, do mniejszej ilości krwotoków z nosa czy zaburzeń krzepliwości krwi. Mung obniża też poziom złego cholesterolu czym obniża ryzyko chorób serca.

Dodatkowym plusem jest fakt, iż fitoestrogeny zawarte w fasoli mung opóźniają procesy starzenia się skóry. Pobudzana jest produkcja kolagenu, kwasu hialuronowego i elastyny, które sprawiają, że skóra młodnieje.

Fasoli mung nie powinni również unikać diabetycy, gdyż ma ona niski indeks glikemiczny i pozytywnie wpływa na poziom cukru we krwi.

d4eihbx
d4eihbx
d4eihbx
Więcej tematów
d4eihbx

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj