Trwa ładowanie...

Fasola – odmiany, wartości odżywcze, właściwości, zastosowanie, przepisy

Fasola to roślina z rodziny bobowatych, która swoją popularność zdobyła w epoce odkryć geograficznych. Do dziś jej odmiany uprawiane są w różnych rejonach świata, stanowiąc składnik lokalnych kuchni. Fasola to cenne źródło białka i witamin z grupy B, dlatego warto ją wpisać w swój jadłospis.

Share
Fasola – odmiany, wartości odżywcze, właściwości, zastosowanie, przepisy
Źródło: Shutterstock.com
d39nnef

Fasola – odmiany

Obecnie wyróżnia się ponad 400 różnych odmian fasoli. Nie wszystkie są jednak powszechnie znane. Najpopularniejsze z nich to:

  • fasola biała (np. jaś);
  • fasola czerwona;
  • fasola zielona;
  • fasola pinto (czyli beżowa cętkowana);
  • fasola szparagowa;
  • fasola nerkowa;
  • fasola czarna;
  • fasola mung;
  • fasola azuki. Dwie ostatnie to azjatyckie odmiany fasoli, czarna natomiast spożywana jest głównie w Ameryce Łacińskiej. W Polsce najczęściej spotykanymi gatunkami są: fasola biała i szparagowa oraz czerwona, sprzedawana głównie w puszkach.

Fasola – wartości odżywcze

Fasola jest trzecim, po soi i grochu, źródłem białka (22%), daleko wyprzedzając pod tym względem mięso. Poza tym wszystkie jej odmiany są źródłem witamin B1, B2, B3, B6 i B12, fosforu, potasu, wapnia i błonnika. Świeżo łuskane nasiona fasoli zawierają także dużą ilość witamin A i E. Ponadto, wśród wartości odżywczych fasoli znajdziemy skrobię i antyoksydanty, ale w jej składzie nie ma sodu.
Biała fasola to także cenne źródło witaminy D i K oraz magnezu, zaś fasola szparagowa dostarczy naszemu organizmowi dodatkowo wiele bioskładników takich jak żelazo, cynk i miedź.
Warto również wspomnieć, że różne gatunki fasoli odznaczają się zróżnicowanymi wartościami energetycznymi.

d39nnef

Fasola – właściwości

W kwestii właściwości należy zrobić podział na fasole różnych gatunków.
Jednak tym co cechuje wszystkie odmiany jest pozytywny wpływ na koncentrację, poprawę pamięci oraz stany depresyjne. Poza tym, spożywanie sprzyja walce z cholesterolem oraz z chorobami nowotworowymi.
Biała fasola wyróżnia się najniższym wskaźnikiem tłuszczu. Ma pozytywny wpływ na pracę wątroby i serca, a także kondycję sery. Poza tym, fasola biała jest świetnym rozwiązaniem na zakwaszenie organizmu, ponieważ wykazuje cechy alkalizujące.
Fasola czerwona najbogatsza ze wszystkich w witaminę B1 ma działanie antystresowe i wspomagające pracę mózgu. Ponadto, wyróżnia się wysoką dawką cynku niwelując tym samym ryzyko wystąpienia u mężczyzn raka prostaty.
Czarna fasola pomoże tym, którzy cierpią na bóle kręgosłupa. Optymalizuje pracę nerek i narządów rozrodczych. Czarna fasola działa także kojąco w przypadku zapalenia krtani.
Fasola mung, jedna z najbardziej wartościowych odżywczo odmian, ma właściwości detoksykacyjne oraz pozytywny wpływ na funkcjonowanie wątroby. Poza tym świetnie sprawdza się w leczeniu zatruć, obrzęków nóg, nadciśnienia, wrzodów i udarów słonecznych.
Kolejna azjatycka odmiana fasoli, fasola azuki (lub adzuka), reguluje poziom wody w organizmie. Działa korzystnie na pracę nerek i świetnie sprawdza się jako element diety podczas świnki.
Fasola szparagowa, niskokaloryczna i lekkostrawna, pomaga w utracie wagi i reguluje poziom cukru.
Warto nadmienić, że nie zaleca się spożywania dużych ilości fasoli kobietom w ciąży i karmiącym piersią, a także osobom z dolegliwościami układu pokarmowego, ponieważ może wywoływać wzdęcia i zaparcia.

Fasola – zastosowanie

Fasola znalazła zastosowanie przede wszystkim w świecie kulinarnym. Jest nieodzownym elementem kuchni meksykańskiej, brazylijskiej czy zachodnioeuropejskiej.
Fasola jest ciężkostrawna. Najczęściej spożywana jest po namoczeniu, a następnie ugotowaniu, aby uniknąć jej zalegania w żołądku. W tym przypadku warto także dodać do dań fasolowych ułatwiające trawienie zioła, na przykład kminek, koper czy tymianek.
Fasola dobrze komponuje się z pomidorami, marchewką, pieczarkami, burakami i szczypiorkiem oraz z mięsami: drobiem i wieprzowiną.
Najbardziej znanymi potrawami zawierającymi fasolę są: meksykańskie burrito (zawierające fasolę czerwoną), brazylijska feijoada (z fasolą czarną) czy chociażby znana w Polsce fasolka po bretońsku albo zupa fasolowa.
W kwestii lecznictwa, fasola nadaje się do wyrabiania past i maści, które leczą czyraki, a także łagodzą inne dolegliwości skórne.

Przepisy

d39nnef

Podziel się opinią

Share
d39nnef
d39nnef
Więcej tematów