Trwa ładowanie...

Egzotyczne dania z polskich składników

Potrawy pochodzące z egzotycznych krajów są w naszych kuchniach i restauracjach coraz bardziej popularne. Jeśli chcemy zachować oryginalne receptury, potrzebujemy zazwyczaj mnóstwo niełatwych do zdobycia lub po prostu bardzo drogich dodatków, sosów czy przypraw. Bawiąc się w gotowanie, możemy zamienić część tych produktów na typowo polskie. Dzięki temu zrobimy egzotyczne danie, ale jednak z polską nutą i znanymi z kuchni polskiej składnikami. Oto kilka naszych propozycji.

Jak ugotować egzotyczne dania z polskich składnikówJak ugotować egzotyczne dania z polskich składnikówŹródło: 123RF
dveej50
dveej50

Sushi z sałaty

Do przygotowania typowo japońskiego sushi potrzebujemy przede wszystkim ryż, ale również ocet ryżowy, algi nori i wasabi, zielony japoński chrzan. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by "spolszczyć" tę potrawę.

Potrzebujemy: kaszę jaglaną, ocet jabłkowy, sałatę masłową, chrzan, ogórek, pstrąga wędzonego, cukier i sól. Kaszę gotujemy w osolonej wodzie. Gdy jest już ugotowana, ale jeszcze ciepła, dodajemy do niej trochę octu i cukru. Mieszamy i pozostawiamy do wystygnięcia. Liście sałaty myjemy i rozkładamy na bambusowej macie. Na nich rozkładamy kaszę, smarujemy ją lekko chrzanem i układamy paski ogórka oraz pstrąga. Zwijamy ściśle i kroimy na plastry.

Tajski omlet

Omlety, najczęściej podawane na ostro z warzywami lub mięsem, są jednym z najbardziej popularnych dań śniadaniowych w Tajlandii. Są one bardzo aromatyczne i treściwe. Jeśli nie mamy typowo tajskich składników, możemy wykorzystać polskie.

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z lodówki?

Potrzebne nam będą: cztery jajka, 200 gramów mielonego mięsa, cebula, czosnek, czerwona papryka, pomidor, groszek zielony z puszki, pieprz, sól, natka pietruszki, olej. Na patelni rozgrzewamy olej, podsmażamy posiekany czosnek, cebulę, i paprykę. Dodajemy mięso i groszek, smażymy, aż mięso będzie gotowe. Doprawiamy solą i pieprzem. Na drugiej patelni smażymy rozkłócone, posolone jajka. Na omlet nakładamy masę mięsną, składamy go w kwadrat, posypujemy natką i podajemy.

dveej50

Ryba słodko-kwaśna

Jednym z najbardziej znanych sposobów na przygotowywanie potraw w Chinach jest ich duszenie w sosie słodko-kwaśnym. Ten prosty sos możemy bez problemu przygotować z typowo polskich składników.

Do zrobienia ryby potrzebujemy filet z dorsza, mąkę, olej, sól i pieprz. Na sos z kolei: czerwoną paprykę, cebulę, czosnek, koncentrat pomidorowy, cukier, ocet winny, sól i pieprz. Dorsza kroimy na kawałki, solimy, posypujemy pieprzem i obtaczamy w mące. Smażymy na głębokim oleju, wyjmujemy i odsączamy. W garnku rozgrzewamy trochę oleju, podsmażamy posiekany czosnek i cebulę, dodajemy paprykę, koncentrat, trochę wody, cukier, sól i ocet. Gotujemy, aż sos zgęstnieje. Na koniec dodajemy do sosu rybę i podgrzewamy.

Ryba 123RF
Źródło: 123RF

Meksykańska fasolka

Czerwona fasola z dodatkiem kminu rzymskiego, ostrego chili i mięsa to prawdziwa wizytówka meksykańskiej kuchni. Nie uzyskamy charakterystycznego smaku bez dodatku podwędzanego chili, ale możemy je zastąpić typowo polskim produktem – wędzonymi śliwkami.

dveej50

Składniki: szklanka białej fasoli, pomidor, czosnek, cebula, ostra papryka w proszku, kilka wędzonych śliwek, kminek, tymianek, sól i pieprz. Fasolę moczymy przez noc i gotujemy w wodzie bez soli. Odcedzamy. Czosnek i cebulę kroimy w kostkę, dodajemy do fasoli razem ćwiartkami pomidorów. Dodajemy pokrojone na paski śliwki, doprawiamy, zalewamy wodą i dusimy kilka minut. Potrawa musi być gęsta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dveej50
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dveej50
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj