Dzięgiel chiński - kobiecy żeń-szeń, czy tylko dla kobiet?
Dzięgiel chiński, inaczej zwany kobiecym żeń-szeniem, to pachnąca rośliną z wiązką małych, białych kwiatów. Stosowany jest przede wszystkim przez kobiety, profilaktycznie, w celu zachowania zdrowia układu moczowo-płciowego, jednak stosowany u mężczyzn również może przynieść korzyści zdrowotne. Odżywia ciało, wzmacnia odporność i poprawia stan naczyń krwionośnych. Jak go stosować? Jakie są przeciwwskazania?
Skąd pochodzi dzięgiel chiński?
Dzięgiel chiński to znana od wieków roślina, ceniona za swoje właściwości prozdrowotne. We Wschodniej Azji jest składnikiem wielu preparatów medycyny naturalnej. W Polsce jest dostępna w formie suplementów diety.
Dzięgiel chiński - właściwości
Roślina ta posiada wyjątkowy skład witamin i minerałów, korzystnie oddziałujących na wiele układów w ludzkim organizmie. Znajdują się w nim między innymi kwasy organiczne, olejki eteryczne, fitosterole i flawonoidy. Dzięgiel chiński bogaty jest w witaminy takie jak: A, B2, B12 czy E, oraz składniki mineralne, jak magnez i żelazo.
Dzięki zawartości wyżej wymienionych składników dzięgiel chiński korzystnie wpływa na wygląd skóry, włosów i paznokci. Wykazuje dobroczynne działanie na układ rozrodczy. Zapewnia prawidłową czynność macicy oraz reguluje cykl miesiączkowy. Łagodzi objawy związane z menopauzą, takie jak uderzenia gorąca, zmienne nastroje czy nocne poty. Pomaga w zachowaniu równowagi hormonalnej, przez regulację poziomu hormonów. W medycynie naturalnej w Chinach wykorzystywany jest również jako środek ułatwiający poród.
Dzięgiel chiński korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Rozszerza naczynia krwionośne, dzięki znalazł zastosowanie w profilaktyce przeciwmiażdżycowej. Pobudza zdolności umysłowe, zwiększa przystosowanie organizmu do sytuacji ekstremalnych i stresujących.
Ma zdolności znieczulające i uspokajające. Dodatkowo roślina ta poprawia ruchliwość stawów, a także chroni i odnawia tkankę chrzęstną. Polecany jest w przypadku chorób układu oddechowego lub w stanach bezsenności.
Dzięgiel chiński - dla kogo polecany?
Roślina ta zalecana jest osobom, które mają:
- suchą skórą;
- bladą i matową cerą;
- wypadające włosy;
- rozmyty obrazem;
- szybkie bicie serca;
- bóle i skurcze menstruacyjne.
Dzięgiel chiński - przeciwwskazania
Mimo, iż dzięgiel chiński daje mnóstwo korzyści prozdrowotnych, nie zawsze i nie dla każdego jest polecany. Nie można stosować preparatów zawierających ten składnik w czasie ciąży oraz karmienia piersią. Nie mogą go zażywać także osoby z nadwrażliwością na tę roślinę.
Stosowanie dzięgielu chińskiego jest niewskazane dla osób cierpiących na choroby żył lub cukrzycę, gdyż roślina ta może nasilać działanie leków przeciwcukrzycowych i przeciwzakrzepowych.
Nie powinien być zażywany również w czasie menstruacji. Zalecane jest przyjmowanie tabletek lub picie naparów na jego bazie dzień po zakończeniu miesiączki i zażywanie go do owulacji. Później należy zrobić przerwę i wznowić stosowanie znów dzień po menstruacji.
W czasie przyjmowania go należy unikać słońca, ponieważ substancje zawarte w dzięgielu chińskim zwiększają wrażliwość na promienie słoneczne.
Dzięgiel chiński - dawkowanie
Tabletki z dzięgielem chińskim powinno się przyjmować 2 razy na dzień, razem z posiłkiem. Jeśli chcemy zrobić napar, 2 łyżeczki korzenia zalewamy szklanką gorącej wody lub mleka i parzymy pod przykryciem przez 20 minut. Napar możemy spożywać kilka razy dziennie.
Możemy też użyć zmielonego korzenia dzięgielu chińskiego. Można go używać 3 razy na dzień, dodając 1 gram tego produktu do jedzenia.
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl