Dlaczego warto sięgać po czarną herbatę?
Ten popularny w wielu domach napój nabiera coraz większego znaczenia - nie tylko pod względem smakowym, ale również zdrowotnym. Wszystko dzięki zawartości kilku związków odżywczych. Oto lista korzyści płynących ze spożywania czarnej herbaty.
Najlepiej smakuje świeżo zaparzona i w ulubionym kubku. Już kilka jej łyków doskonale rozgrzewa i poprawia humor. Ten popularny w wielu domach napój nabiera coraz większego znaczenia dla naszego organizmu - nie tylko pod względem smakowym, ale również zdrowotnym. Oto lista korzyści płynących ze spożywania czarnej herbatyherbaty.
Zwiększa odporność
W okresie jesienno-zimowym kubek gorącej, czarnej herbaty to doskonała profilaktyka przed przeziębieniem i grypą. Zawarta w tym napoju tanina skutecznie zwalcza wirusy i wzmacnia układ immunologiczny. Wyniki badań brytyjskich naukowców dowiodły, że picie pięciu filiżanek czarnej herbaty dziennie może znacznie pomóc w zwalczaniu infekcji.
Redukuje stres
Związki L-teaniny zawarte czarnej herbaty zmniejszają poziom hormonów stresu w naszym organizmie, co w konsekwencji poprawia zdolność myślenia i sprawia, że czujemy się zrelaksowani. Aby uzyskać taki efekt działania napoju, najlepiej zaparzać herbatę nieco dłużej niż 3 minuty.
Poprawia trawienie
Codzienne picie czarnej herbaty korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego. Za ten proces odpowiedzialna jest tanina, która hamuje rozwój bakterii w przewodzie pokarmowym i skutecznie radzi sobie z dolegliwościami jelitowymi lub żołądkowymi.
Zalety dla zębów i jamy ustnej
Kolejną korzyścią płynącą ze spożywania czarnej herbaty jest poprawa zdrowia jamy ustnej. Związki zawarte w tym napoju likwidują bakterie, które powodują próchnicę i nieświeży oddech. Zapobiega również powstawaniu kamienia nazębnego. Zawiera dużą dawkę fluoru, który działa lepiej niż antybiotyk i sprawdzi się w walce z próchnicą. Według naukowców z Tokyo Dental College, herbata zwalcza niektóre bakterie w jamie ustnej, których obecność może prowadzić do powstawania ubytków, a nawet utraty uzębienia.
Chroni serce
Zawarte w niej antyoksydanty przeciwdziałają powstawaniu zakrzepów i chronią naczynia krwionośne przed uszkodzeniami. Holenderscy badacze z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i Ochrony Środowiska przeprowadzili badania, z których wynika, że kilka filiżanek tego napoju dziennie zmniejsza ryzyko chorób serca i układu krwionośnego. W eksperymencie badano pijących czarną herbatę mężczyzn i dowiedziono, że dostarczanie flawonoidów w 73 proc. obniża ryzyko zawału. Mężczyźni, którzy wypijali powyżej 4,7 filiżanek herbaty dziennie byli w 69 proc. bardziej odporni, w porównaniu do pijących mniej niż 2,6 filiżanek napoju.
Dodaje energii
Przez wielu uważana jest za napój energetyzujący. Dlatego chętnie wybierana jest jako dodatek do śniadań, ponieważ budzi nas do życia i poprawia koncentrację. Przy parzeniu krótkim, do 3 minut, w naparze dominuje teina, która później wiązana jest przez uwalniające się do niego garbniki. W efekcie uzyskujemy mocno pobudzającą dawkę herbaty.
Wspomaga odchudzanie
Poprzez niską zawartość tłuszczu, sodu i kaloryczność, czarna herbata to doskonała propozycja dla osób na diecie. Wyklucza się oczywiście używanie dodatków w postaci cukru, miodu czy liści stewii. Czarna herbata skutecznie też ogranicza poziom trójglicerydów i "złego" cholesterolu w organizmie.
mp/kuchnia.wp.pl