Trwa ładowanie...
d3ul79h

Czyszczenie ekspresu do kawy – domowe sposoby

Odkamienianie ekspresu do kawy nie jest skomplikowanym zadaniem i z całą pewnością świetnie sobie z nim poradzisz. Jak można dokonać tego krok po kroku, we własnym domu?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
domowe sposoby na czyszczenie ekspresu do kawy (Getty Images)
d3ul79h

Kawa to nieodłączny element dnia wielu Polaków. Wielu z nas korzysta z ekspresów do jej parzenia. Aby zawsze smakowała wyśmienicie, należy co jakiś czas czyścić urządzenie z kamienia. Pozbywanie się kamienia z ekspresu do kawy to zabieg, który przede wszystkim wydłuży życie naszego sprzętu

Ekspresy, które mają funkcję odkamieniania, same informują o konieczności usunięcia kamienia. Urządzenia, które o tym nie informują, należy czyścić co około 300 zaparzonych kaw. Oczywiście nie trzeba liczyć wszystkich wypitych filiżanek. Po prostu dużo łatwiej określić, ile przeciętnie robi się kawy na dzień i na tej podstawie oszacować, co jaki czas usuwać kamień.

Zobacz także: Zapomnij o kawie z mlekiem. Najdziwniejsze dodatki do kawy:

Czyszczenie ekspresu octem

Przeczyść filtr oraz pojemnik do kawy. Następnie przepłucz pojemnik w chłodnej wodzie. Wymieszaj ocet i wodę w proporcjach 1 do 2. Wlej roztwór do pojemnika, włącz ekspres i zaparz "kawę". Odczekaj 15 minut, zostawiając roztwór przez ten czas w ekspresie.
Następnie wylej roztwór i przepłucz pojemnik. Później wlej do niego czystą wodę i znowu zaparz "kawę". Powtarzaj czynność kilka razy, za każdym razem pozostawiając roztwór na kilkanaście minut po zagotowaniu. Ostatni krok to dokładne umycie pojemnika oraz filtra w ciepłej wodzie z mydłem. Dzięki takiemu zabiegowi z wykorzystaniem octu ekspres będzie lśnił czystością.

d3ul79h

Czyszczenie ekspresu kwaskiem cytrynowym

To najprostsza i zarazem najszybsza metoda na wyczyszczenie ekspresu. Wystarczy zastosować się do kilku kroków. Wsyp 2 łyżeczki kwasku cytrynowego do pojemnika z wodą. Uruchom ekspres i zaparz "kawę". Powtórz proces parę razy, a następnie umyj pojemnik wodą.

Czyszczenie ekspresu sodą

Napełnij pojemnik roztworem 1 litra wody z ¼ szklanki sody. Upewnij się, że soda jest dokładnie rozpuszczona. Uruchom ekspres, a następnie wyczyść pojemnik z filtrem. Wypłucz urządzenie pod ciepłą wodą.

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3ul79h

Podziel się opinią

Share

d3ul79h

d3ul79h