Trwa ładowanie...

Chlorek wapnia - E509

Chlorek wapnia to dodatek do żywności, który jest regulatorem kwasowości, stabilizatorem oraz poprawia zwięzłość produktu . Uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych dodatków do żywności. Naturalnie występuje w przyrodzie w soli morskiej i kamiennej. W jakich produktach spożywczych jest wykorzystywany i jakie skutki dla zdrowia ze sobą niesie?

Chlorek wapnia - E509Źródło: Shutterstock.com
dmplmq0
dmplmq0

Czym jest chlorek wapnia?

Wokół dodatków do żywności o tajemniczym symbolu E, narosło wiele mitów. Istnieje ich ponad 1500 i mówiąc szczerze, trudno jest kupić żywność, która nie zawierałaby substancji konserwujących, stabilizatorów, nośników czy barwników.

Niektóre ze związków E rzeczywiście mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie, ale są też takie, które uzyskuje się naturalnie z roślin (na przykład barwniki). Ponadto pamiętajmy, że zanim Światowa Organizacja Zdrowia dopuści jakiś związek do powszechnego użycia w żywności, sprawdza go szereg specjalistów. Jak to jest chlorkiem wapnia?

Chlorek wapnia to popularny dodatek do żywności, określany symbolem E509. To związek syntetyczny, który powstaje na skutek produkcji węglanu sodu metodą Solvaya. Jest to sól chlorkowa wapnia o wzorze CaCl2. Ma postać bezbarwnych kryształków. Dobrze rozpuszcza się w wodzie i w alkoholu. Chlorek wapnia to syntetyczny wzmacniacz tekstury i stabilizator: w technologii żywności stosowany jest jako regulator kwasowości oraz poprawia zwięzłość struktury produktu.

Jakie znaczenie dla zdrowia ma chlorek wapnia?

Produkty, które zawierają chlorek sodu wpływają na szybsze wchłanianie wapnia w organizmie, co wzmacnia chociażby rozwój kości i stawów. Stąd też w mdycyniestosuje się chlorek wapnia przy niedoborach wapnia w organizmie. Związek ten polecany jest osobom, które prowadzą nieprawidłową dietę, bądź są w fazie wzrostu. Jego wchłanianie zależy od zawartości fosforu oraz witaminy D w diecie, a także czynności gruczołu przytarczycowego.

dmplmq0

E509 wykorzystuje się w przemyśle serowarskim jako substancję, która poprawia konsystencję sera oraz wzbogaca ją o wapń, w sposób nieszkodliwy dla zdrowia. Jeżeli w mleku zagęszczonym i w proszku, czy serach znajduje się niska zawartość wapnia, co jest wywołane np. złym odżywianiem krów, uzasadnione jest wzbogacenie produktu właśnie o E509. Reasumując, chlorek wapnia to doskonałe źródło wapnia, dlatego nie powinniśmy się go obawiać.

Zastosowanie chlorku wapnia w przemyśle spożywczym

E509 odnalazł zastosowanie w przetwórstwie cukierniczym, piekarskim, owocowo-warzywnym i nabiałowym. Odnajdziemy go w takich produktach jak:

• dżemy,

• marmolady

dmplmq0

• powidła,

• przeciery z kasztanów,

• kompoty owocowe,

ryby,

• owoce morza,

• mleko zagęszczone,

• mleko w proszku,

• owoce i warzywa w puszkach i słoikach (wpływa na utwardzenie tekstury owoców i warzyw w przetworach)

• sery żółte i sery dojrzewające

• twarogi,

• substytuty soli.

Jak wykorzystać chlorek wapnia w swojej kuchni?

Jeśli chcesz sprawdzić jak działa chlorek wapnia, możesz przygotować dzięki niemu sferyczny kawior z melona. W tym celu będziesz potrzebował 250 gramów soku z melona, 2 gramy alginu sodu, 500 gram wody i 2,5 gramów chlorku wapnia. 1/3 soku z melona wymieszaj z alginem i cały czas mieszając, dodawaj resztę soku. Następnie dodaj chlorek wapnia do wody. Napełnij strzykawkę uzyskanym sokiem z melona, a następnie dodaj go powoli do wymieszanego z wodą E509. Po minucie wyciągnij powstałe kulki i umieść w zwykłej wodzie. Jeżeli zainteresuje cię kuchnia molekularna, możesz także wypróbować innych przepisów z E509.

dmplmq0

Inne zastosowanie chlorku wapnia

Chlorek wapnia odnajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Zimą, razem z chlorkiem sodu (sodą drogową) wykorzystuje się go do pozbycia się lodu z jezdni i chodników – doskonale działa nawet w bardzo niskich temperaturach.

Chlorek wapnia wchodzi także w skład roztworów oziębiających i mieszanin gaśniczych, ponadto wykorzystuje się go do osuszania gazów. Substancja ta stanowi również dodatek do środków zabezpieczających drewno i kamień (wchodzi także na przykład w skład betonu, dzięki czemu jest on odporny na mrozy). Jest to także środek wiążący pyły węglowe, a więc zapobiegający efektom wybuchowym w kopalniach węgla.

Chlorek wapnia to także surowiec do przygotowywania oprysków przeciwbakteryjnych w sadownictwie oraz koagulant przy produkcji gumy i kauczuku syntetycznego i dodatek do skrobiowych past gruntujących. Wykorzystywany jest także jako środek do wykańczania tkanin bawełnianych nadający im niepalność. W oczyszczalniach ścieków służy m.in. do neutralizacji fosforanów, a lecznictwie chlorek wapnia wykorzystuje się jako to środek przeciwko niedoborowi wapnia oraz tężyczce.

dmplmq0

Czy wiesz, że..?

Dzienne, bezpieczne spożycie chlorku wapnia nie zostało określone. Uważa się go za substancję w pełni bezpieczną dla zdrowia. Brak jest również informacji na temat skutków ubocznych powstałych w wyniku nadużywania tej substancji.

Kornelia Ramusiewicz

dmplmq0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmplmq0
Więcej tematów