Ceviche - jak przygotować je w domu? Mamy sprawdzony przepis
Ceviche to tradycyjne danie kuchni peruwiańskiej. Surowa ryba, marynowana w chilli oraz soku z cytryny uchodzi tam za prawdziwy przysmak i szybko zdobywa popularność również w innych zakątkach świata. Peruwiańczycy jadają ceviche najchętniej z kukurydzą w kolbach oraz słodkimi pieczonymi ziemniakami.
Ceviche - jak wymawiać?
Wiele nazw egzotycznych dań może sprawiać Polakom trudność. Jak więc uniknąć wpadki, zamawiać w restauracji ceviche, czyli rodzaj tatara z ryby? Nazwa dania wywodzi się z języka hiszpańskiego. Ceviche wymawiamy "sewicze".
Ceviche - jak przygotować w domu?
Ceviche przyrządza się z mięsa chudych ryb, krojąc je na niewielkie plastry lub kawałki i zalewając marynatą, której głównym składnikiem powinien być sok z limonki lub cytryny, czerwona cebula i papryczka chilli.
Marynata wymaga wcześniejszego przegryzienia się, najlepiej w lodówce, przez około 30 min. Uważnie pokrojone kawałki ryby powinny zostać zalane zimną marynatą i umieszczone w niej od 15 do 30 min, w zależności od rodzaju mięsa.
Zobacz też: Surströmming - sfermentowane szwedzkie śledzie
Surowe przegrzebki ścinają się przez działanie marynaty w około 15 min, podczas gdy ryby potrzebują średnio ok. 30 min. Najpopularniejsze gatunki w ceviche to żabnica i sola Dover, chociaż barwena, pagrusy, skorpeny i inne ryby o zwartym i chudym mięsie też doskonale się sprawdzają.
Niezwykle ważny jest odpowiedni krój mięsa, kawałki nie mogą być za duże (mięso nie zetnie się w środku) ani za małe (jak w tatarze, mięso może być gumowate), muszą mieć regularne kształty i niepostrzępione krawędzie.
Ceviche - jak podawać?
W kwestii dodatków można sobie pozwolić na dowolność. W ceviche może się pojawić mleko kokosowe, imbir, pestki granatu, sok z grejpfruta i innych cytrusów, kolendra, sos sojowy, wódka i cała masa innych dodatków.
Ważne, aby ryba się ścięła - musi stracić półprzezroczystość i stać się biała. Zanim włożymy ją do marynaty, która zetnie mięso dzięki działaniu kwasów owocowych z cytrusów, możemy wcześniej surową rybę zamarynować w dodatkach smakowych, które przesiąkną do mięsa, np. w emulsji z naci kolendry.
Pomysłów na ceviche są tysiące, ważne jednak, żeby nie przedobrzyć. Powinno być widać, że to ryba jest głównym składnikiem dania. Można też posłużyć się owocami morza - przegrzebkami, kalmarami, mątwą czy krewetkami lub też innymi, podgotowanymi na parze, np. ośmiornicą czy homarem.
Ceviche zwykle podawane jest z przystawkami takimi jak słodkie ziemniaki, sałata, kukurydza, awokado lub banan.
Ceviche z dorsza z ziołąmi - przepis
Składniki:
- 250 g filetu z dorsza
- łyżka kolendry
- pęczek melisy
- sól morska i pieprz świeżo mielony do smaku
- sok z półtorej limonki
- pół łyżeczki miodu
- pół łyżeczki imbiru
- łyżka sosu sojowego
- 60 g oleju sezamowego
- 1 ząbek czosnku
- 1/3 średniej wielkości papryczki chilli
- łyżeczka sezamu
Przygotowanie:
1. Do blendera wrzuć melisę, imbir, papryczkę, miód, sos sojowy, czosnek, sok z 1 limonki i olej.
2. Zmiksuj na gładki sos. Rybę umyj i osusz. Pokrój w kostkę.
3. Zalej sosem, wymieszaj i odstaw na bok.
4. Do dorsza dodaj kolendrę i sezam.
5. Całość skrop sokiem z limonki.
Zobacz też inne pomysły na dania z surowych ryb:
Gravlax - czyli sushi po skandynawsku
Jak zrobić sushi? Instrukcja krok po kroku
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl