Trwa ładowanie...

Bezglutenowa ciabatta. Prosta i pyszna

Ciabatta (z włoskiego „kapeć”) nie musi być idealnie uformowana ani wygrywać w konkursach piękności. To proste pieczywo, które można zamoczyć w oliwie albo nafaszerować ulubionymi dodatkami i złożyć w elegancką kanapkę. Im ciasto luźniejsze, tym lepszy efekt po upieczeniu.

Bezglutenowa ciabatta. Prosta i pysznaŹródło: Materiały prasowe, fot: rita
doius0l
doius0l

Dieta bezglutenowa wywołuje w nas często tęsknotę za najprostszymi smakami, a do takich z pewnością należą pyszne śródziemnomorskie przekąski. Okazuje się, że ciabattę, jedną z najbardziej pysznych odmian włoskiego pieczywa, można z łatwością przyrządzić na mące ryżowej i ziemniaczanej. Skorzystaj z naszego przepisu. Pochodzi on z najnowszej książki Bez glutenu. Bez wyrzeczeń. Natchnione przepisy dla bezglutenowców, wegetarian i całej reszty świata, autor: Weronika Madejska, Wydawnictwo Septem, której prapremiera przewidziana jest na czerwiec 2018. Potrzebujesz:

150 g mąki z brązowego ryżu

200 g mąki ziemniaczanej

50 g mielonego złocistego siemienia lnianego

doius0l

250 – 400 ml ciepłej wody

7 g drożdży instant

1 płaska łyżeczka bezglutenowego proszku do pieczenia

1 łyżeczka soli

Dodatkowo
oliwa do natłuszczenia dłoni

  1. Mąkę ryżową przesiej z ziemniaczaną. Dodaj siemię, proszek oraz drożdże. Wymieszaj. Dodaj sól.
  1. Wlewaj stopniowo wodę, jednocześnie rozpoczynając wyrabianie ciasta mikserem z hakiem. Ciasto powinno być luźne, ale kleić się tylko minimalnie.
  1. Płaską blachę wyłóż papierem do pieczenia. Dłonie natłuść oliwą, delikatnie przenieś ciasto na blachę. Uformuj w podłużny, niedbały bochenek. Przykryj ciasto i odstaw do podwojenia objętości.
  1. Piekarnik rozgrzej do temperatury 210°C. Ciasto dokładnie posmaruj wodą i wsuń do piekarnika. Na dno wyłóż kilka kostek lodu dla powstania pary. Piecz 30 – 40 minut.
  1. Gotową ciabattę wystudź na kratce.

Smacznego!

doius0l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
doius0l
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj