Bez smalcu, a pyszne! Pączki pieczone w piekarniku
Tradycyjny pączek to taki, który pławi się w smalcu. To właśnie smalec w dużej mierze odpowiedzialny jest za wysoką kaloryczność pączków. Jeśli więc chcemy uczynić je bardziej dietetycznymi, wystarczy zrezygnować ze smażenia, a w zamian upiec je w piekarniku.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Ortodoksyjni miłośnicy pączków powiedzą, że te pieczone można nazwać co najwyżej drożdżowymi bułeczkami z konfiturą. Nie będziemy kłócić się o nazewnictwo. Faktem jest, że tradycyjne pączki smaży się na smalcu. Jednak czasami warto poszukać alternatywy i przekonać się, że to, co zdrowsze i bardziej dietetyczne może być również smaczne.
Przygotowanie pączków z piekarnika, podobnie jak tradycyjnych, smażonych na głębokim tłuszczu, jest dość pracochłonne. Ale efekt wart jest zachodu. Smak domowego wypieku nie równa się pod żadnym względem temu ze sklepów. Jeśli kupujesz pączki, wybieraj sprawdzone cukiernie. Nie daj się skusić na "pączki" z dyskontów. Te ciasteczka na kilkanaście groszy kryją w sobie tłuszcz palmowy, margarynę zamiast masła, jajka w proszku zamiast jajek, syrop glukozowy i glukozowo – fruktozowy zamiast cukru, masę barwników i konserwantów. Tymczasem prawdziwy pączek (także ten pieczony w piekarniku) ma w składzie mąkę, mleko, drożdże, cukier, prawdziwe masło i jaja.
Pieczone pączki - przepis
Składniki:
· 0,5 kg mąki pszennej typ 550,
· 50 g świeżych drożdży,
· 100 g masła,
· 100 g cukru,
· 4 żółtka,
· Szklanka ciepłego mleka
· dżem, powidła do nadziewania,
· cukier puder, lukier i skórkę pomarańczową do dekoracji
Sposób przygotowania:
Przygotowanie pieczonych pączków zacznij od zaczynu. W rondelki podgrzej mleko. Dodaj do niego łyżeczkę cukru, drożdże i kilka łyżek mąki. Całość dokładnie wymieszaj, by zaczyn nie miał grudek. Przykryj bawełnianą ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 10-20 minut.
Żółtka i pozostałą część cukru ubijaj mikserem w misce ustawionej na garnku z gotującą się wodą przez 10 minut.
Pozostałą część mąki wsyp do miski. Dodaj wyrośnięty rozczyn, wlej przygotowaną masę z żółtek. Powoli, ręcznie wyrabiaj ciasto. Partiami dodawaj rozpuszczone wcześniej masło. Gotowe ciasto na pączki przykryj ściereczką i odstaw na godzinę do wyrośnięcia.
Po godzinie ciasto powinno ładnie wyrosnąć. Wyjmij je z miski, przełóż na obsypany mąką blat i rozwałkuj. Wytnij krążki o średnicy około 8 cm.
Na środku każdego drożdżowego krążka połóż łyżeczkę nadzienia, zaklej brzegi i uformuj kulki.
Tak przygotowane pączki ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, przykryj ściereczką i zostaw do ponownego wyrośnięcia na około pół godziny.
Piekarnik nagrzej do temp. 180 st., grzanie góra-dół. Wyrośnięte pączki piecz przez 15 minut.
Ostygnięte pieczone pączki możesz udekorować lukrem.
Przepis na lukier do pączków
Składniki na lukier:
· 10 łyżek cukru pudru,
· 5 łyżek gorącej wody
Sposób przygotowania:
Cukier puder przesiej przez sitko. Dodaj gorącą wodę i ucieraj dokładnie aż do momentu uzyskania gładkiej masy.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
WP Kuchnia na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski