Bekanie - naturalna sprawa. Jak uniknąć towarzyskiej gafy
Naturalne reakcje organizmu mogą być przyczyną wielu krępujących sytuacji. Co jest przyczyną uporczywego burczenia w brzuchu i dlaczego bekamy?
Czym jest bekanie? - To sposób na pozbycie się nadmiaru gazu z naszego żołądka – mówi w rozmowie z "The Irish Times" Antoinette Witter, terapeuta żywieniowy w Klinice Happy Gut w Dublinie. - Może być skutkiem tego, że jemy zbyt szybko i między kolejnymi kęsami, połykamy również powietrze. Powoduje to łagodny dyskomfort lub niestrawność. Niestrawność może być spowodowana przez zbyt częste podjadanie spożywanie tłustych potraw, stres, palenie, kawę i alkohol.
Amy Vanderbilt, autorka wydanego 1952 roku podręcznika dobrych manier, podpowiada, jak możemy się zachować w towarzystwie, by uniknąć krępujących sytuacji. - Burczenie w brzuchu czy odbijanie nie powinno być uznawane jako przejaw złego wychowania – pisze Amy Vanderbilt. - Jest to naturalny sposób pozbycia się gazu i z punktu widzenia medycyny, tłumienie go może być szkodliwe. Jeśli musisz, zakryj usta serwetką - dodaje.
W niektórych kulturach odbijanie się po posiłku jest uważane za sposób na wyrażanie swojego uznania dla szefa kuchni. W ten sposób informujemy gospodarza przyjęcia, że jesteśmy najedzeni, a posiłek nam smakował. Częste odbijanie może być jednak również objawem choroby – wrzodów czy kamicy żółciowej. Jeśli więc po każdym posiłku towarzyszy ci uczucie dyskomfortu i niestrawność, warto zasięgać porady lekarza.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl