Baby, mazurki i serniki
Wielkanoc nieodłącznie kojarzy się z wiosennymi porządkami, święconką, przygotowywaniem świątecznych potraw oraz naturalnie zapachem pieczonego ciasta. Jakie słodkości będą królować na naszych stołach?
Wielkanoc nieodłącznie kojarzy się z wiosennymi porządkami, święconką, przygotowywaniem świątecznych potraw oraz naturalnie zapachem pieczonego ciasta. Jakie słodkości będą królować na naszych stołach?
W tradycji polskiej przyjęło się, że wielkanocne ciasta są dużo bogatsze i słodsze od tych, jakie jadamy normalnie. Dobrze też, jeśli zostaną odpowiednio przyozdobione. Wszak trafić mają na świąteczne stoły.
Mazurek
Ciasto zrobimy z kostki margaryny, 1/2 kg mąki, 3/4 szklanki cukru i 2 jaj.
Zaczynamy od przesiania mąki, do której dodajemy cukier, margarynę oraz jajka. Ugniatamy ciasto, a następnie wkładamy do foliowego woreczka i chowamy na godzinę do lodówki. Po tym czasie układamy na blaszce i pieczemy na złoto w temperaturze 200 st. C.
Teraz czas na górę naszego placka. Potrzebować będziemy 5 białek, 10 dag orzechów włoskich, dżem śliwkowy oraz niepełną szklankę cukru.
Na ciepły jeszcze placek kładziemy dżem. Z białek ubijamy pianę, a gdy będzie gotowa - dodajemy cukier waniliowy i cukier. Ubijamy jeszcze przez chwilę, aby składniki się wymieszały. Następnie rozkładamy masę na placku z dżemem. Teraz pozostaje już tylko posypać rozdrobnionymi orzechami włoskimi i zapiec w piekarniku rozgrzanym do 100 stopni Celsjusza.
Sernik
Zaczynamy od dokładnego rozdrobnienia sera, który następnie dokładnie mieszamy budyniem, mlekiem i żółtkami. Z białek ubijamy sztywną pianę i dodajemy do wykonanej wcześniej masy. Dokładnie mieszamy, dorzucając rodzynki oraz skórkę pomarańczową.
Czas na pieczenie. Po rozłożeniu na blaszce ciasta wylewamy na nie serową masę i wstawiamy do rozgrzanego piekarnika. Pieczemy przez 90 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza.
Baba
Ciasto, które w wielu regionach stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli świąt, jest całkiem proste do zrobienia. Niezbędne będą następujące składniki: 3 szklanki mąki, 1,5 szklanki mleka, 15 dag masła, 10 dag drożdży, 8 łyżek cukru, 5 żółtek, 4 łyżki cukru, 2 cytryny, 1 łyżka mąki ziemniaczanej, zapach rumowy, tłuszcz do wysmarowania formy oraz kilka łyżek rodzynek i migdałów.
Zaczynamy od przygotowania rozczynu. Pokruszone drożdże rozcieramy z łyżką cukru, łyżką ciepłego mleka i łyżką mąki (nie może być grudek). Gdy będzie gotowy - odstawiamy w ciepłe miejsce na około 30 minut. Resztę mleka doprowadzamy do wrzenia i zalewamy 1/2 szklanki mąki. Bardzo dokładnie rozcieramy i pozostawiamy do wyrośnięcia.
Żółtka ucieramy z cukrem, dodajemy do nich resztę mąki i rozczyn. Całość mieszamy, dolewając rozpuszczone i przestudzone masło. Gdy ciasto przestanie być kleiste, dodajemy aromat, rodzynki oraz migdały. Teraz pozostaje tylko włożyć masę do formy i pozostawić do wyrośnięcia. Pieczemy przez godzinę w temperaturze 180 stopni Celsjusza. Po tym czasie, gdy nasza wielkanocna baba ostygnie, można ją przyozdobić lukrem.
qk
fot. Jupiterimages