6 ciekawych pomysłów na czarną porzeczkę
Choć nasz kraj jest światowym potentatem w uprawie czarnej porzeczki, Polacy sięgają po nią niezbyt często. A przecież to owoce nie tylko bardzo zdrowe (stanowią bogate źródło witaminy C oraz cennych antocyjanów), ale również świetnie sprawdzające się w kuchni, w rozmaitej postaci. Oto kilka przykładów…
Śniadaniowa sałatka z czarną porzeczką
Doskonały pomysł na poranny posiłek, szczególnie, gdy nie mamy zbyt wiele czasu na jego przygotowanie.
Zadanie jest bardzo proste. Świeże porzeczki (szklanka) pozbawiamy szypułek, dokładnie opłukujemy, po czym dodajemy do miseczki z ekspandowanymi ziarnami pszenicy, bogatymi w składniki odżywcze i mającymi przyjemny, "prażony" aromat (szklanka). Dorzucamy posiekane orzechy pekan (1/4 szklanki), posiekane listki mięty oraz mielony cynamon (pół łyżeczki). Delikatnie mieszamy, po czym zalewamy sokiem wyciśniętym z połówki pomarańczy i zmieszanym z miodem (łyżka). Sałatka świetnie smakuje także po schłodzeniu.
Zupa z czarnej porzeczki
Przysmak bardzo ceniony w krajach skandynawskich. Zupę z czarnej porzeczki serwuje się na zimno, dlatego może być znakomitą propozycją na delikatny, letni obiad.
Moc owoców agrestu
Porzeczki (pół kilograma) pozbawiamy szypułek, opłukujemy i osuszamy. Mleko, krowie lub roślinne, np. migdałowe (1,5 szklanki) podgrzewamy, po czym dosładzamy – w zdrowszej wersji stewią (4-5 liści), w mniej zdrowej cukrem (1-2 łyżki). Dodajemy połowę porzeczek i miksujemy, aż do uzyskania aksamitnej konsystencji. Przecedzamy przez sitko, schładzamy w lodówce. Następnie dodajemy mocno schłodzony jogurt naturalny (400 g), mieszamy, w razie konieczności dosładzamy miodem. Dokładamy resztę porzeczek i serwujemy, np. z małymi biszkopcikami lub groszkiem ptysiowym.
Sok z czarnej porzeczki
Na surowo czarna porzeczka nie wszystkich zachwyca smakiem, ale za to świetnie sprawdza się w przetworach. Sok z tych owoców jest nie tylko pyszny, lecz również bardzo zdrowy.
Potrzebujemy dojrzałych porzeczek (kilogram), które dokładnie opłukujemy, po czym zalewamy wodą (powinna przykryć owoce). Gotujemy na małym ogniu, przez około 20 minut, po czym odstawiamy, najlepiej na cały dzień. Po tym czasie sok przelewamy przez drobne sito, dodajemy cukier (w niektórych przepisach jego proporcja do porzeczek wynosi 1:1, ale lepiej ograniczyć ilość słodzika), zagotowujemy i podgrzewamy na małym ogniu jeszcze kilka minut. Następnie sok przelewamy do butelek, zakręcamy i odwracamy naczynia do góry dnem. Po ostygnięciu przekładamy do lodówki.
Sos do mięs z czarnej porzeczki
Słodko-kwaśny smak czarnej porzeczki warto wykorzystać przyrządzając z owoców pyszny sos, który może być znakomitym dodatkiem do grillowanych lub pieczonych mięs, zwłaszcza drobiu.
Zaczynamy od podsmażenia na maśle drobno posiekanej cebuli i czosnku (ząbek). Następnie dokładamy opłukane i pozbawione szypułek porzeczki (200 g) i zalewamy czerwonym, wytrawnym winem (200 ml). Kiedy alkohol odparuje dodajemy miód (2 łyżeczki), kilka gałązek rozmarynu oraz mielony imbir (niepełna łyżeczka), doprawiamy solą i pieprzem. Wszystko dusimy jeszcze 5-6 minut, po czym przecieramy przez sito. Sos możemy podawać na ciepło lub zimno.
Smorodinówka
Na dawnych Kresach Wschodnich czarną porzeczkę nazywano smorodiną i chętnie przetwarzano ją na mocną, smaczną nalewkę, która łagodzi też dolegliwości trawienne czy ból gardła.
Dojrzałe owoce (kilogram) myjemy, po czym rozgniatamy drewnianym tłuczkiem. Przekładamy do szklanego słoja lub gąsiora, dodajemy kilka goździków, kawałek cynamonu oraz pół laski wanilii, po czym zalewamy spirytusem (1,5 litra). Poruszamy naczyniem, by wszystkie składniki się wymieszały, szczelnie zamykamy i ustawiamy w ciepłym, nasłonecznionym pomieszczeniu na 2 miesiące. Po tym czasie nalewkę należy przefiltrować przez gazę lub bibułę. Płyn przelewamy do jednego naczynia, porzeczki do drugiego, Zasypujemy je cukrem (500 g) i polewamy miodem (3 łyżki), zostawiamy na 3-4 dni. Powstały syrop dolewamy do nalewki, mieszamy, filtrujemy, przelewamy do butelek i szczelnie korkujemy.
Smoothie z czarnej porzeczki
Pyszny, zdrowy i bardzo łatwy do przygotowania napój, którym można rozpocząć dzień lub zaserwować go na lunch czy deser.
Umyte i odszypułkowane porzeczki (80 g) miksujemy z mlekiem kokosowym (150 ml), jogurtem kokosowym (75 g), schłodzonym bananem oraz płynnym miodem, np. lipowym (łyżeczka). Po rozlaniu do szklanek smoothie dekorujemy wiórkami kokosowymi.