Trwa ładowanie...

Złoto - E175

Złoto kojarzy nam się z przepychem, bogactwem i historią o królu Midasie. Nie wszyscy jednak wiedzą, że ten pierwiastek chemiczny jest wykorzystywany również w stomatologii, elektronice i... przemyśle spożywczym. Zauważyliście kiedyś groźnie wyglądający związek E175 w składzie Waszej ulubionej czekoladki? To właśnie całkowicie bezpieczne dla naszego organizmu złoto.

Złoto - E175Źródło: Shutterstock.com
d12vnhz
d12vnhz

Czym wyróżnia się E175?

E175 to związek chemiczny widniejący na „Liście E” w grupie barwników. Został on dopuszczony do użycia w krajach Unii Europejskiej. Złoto znamy jako pierwiastek chemiczny z grupy metali. Jest ciężką i miękką substancją. Złoto w czystej postaci nie utlenia się w powietrzu i wodzie.

Działanie

Dodawanie E175 np. do dekoracji tort i ciast zmienia substancję w „płynne złoto”. Oprócz zmiany barwy, złoto nie wpływa znacząco na dany produkt spożywczy. Smak i zapach pozostają bez zmian.

Zastosowanie

Złoto w produkcji spożywczej wykorzystywane jest pod postacią złota płatkowego, plasterków lub złotego pyłu. Jest dodawane w cukiernictwie do zdobień ciast, tortów i innego typu słodyczy. Ten barwnik metaliczny pochodzenia naturalnego jest dodawany również do barwienia likierów.

E175 stosuje się także w jubilerstwie, przy wybijaniu monet, w sztuce (np. przy zdobieniach ołtarzy czy obrazów). Złoto ma swoje zastosowanie również w stomatologii i elektronice. Ze względu na wysoką cenę tego pierwiastka, w przemyśle spożywczym wykorzystywany jest bardzo rzadko.

d12vnhz

W jakich produktach znajdziemy złoto?

• zdobienia tortów i różnego rodzaju ciast,
• likiery,
słodycze,
• dekoracyjne elementy czekolad.

Skutki uboczne

Stosowanie złota w produktach spożywczych nie wpływa negatywnie na nasz organizm. Jedynym skutkiem ubocznym, jaki może wywołać E175, jest reakcja alergiczna. Barwnik jest także neurotoksyczny, co oznacza, że stosowany w większych dawkach wpływa na neurony.

Czym jest Goldwasser?

To wykonywany tradycyjnie w Gdańsku likier ziołowy. W jego składzie znajdziemy właśnie E175. Nie jest to jedyny alkohol, który zawiera cząsteczki złota. Ceny innych napojów wahają się w granicach kilku tysięcy dolarów.

Ciekawostki o E175

Złoto stosuje się również w kosmetyce, szczególnie w kremach. Wykazuje cechy nawilżające, spowalnia także proces starzenia się skóry. Regeneruje skórę i przygotowuje ją do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.

d12vnhz

Magdalena Bury

d12vnhz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12vnhz
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj