Zioła. Jak te rośliny wpływają na nasze zdrowie i życie?
Wpływ ziół na nasze zdrowie i życie wykazywano od zawsze i wierzono, że gwiazdy i planety mają wpływ na wiele jego aspektów. Abstrahując od tego, czy rzeczywiście tak jest, warto poznać wpływ roślin, a zwłaszcza ziół na nasze zdrowie. Już w XVII wieku Nicolas Culperer, angielski astrolog i botanik wiązał szczególnie zioła z poszczególnymi znakami zodiaku. Powiązał on choroby ze sposobami leczenia i zioła z układem sił niebieskich.
Zioła i znaki zodiaku
- Baran - czosnek, rozmaryn, pierwiosnek lekarski i chmiel
- Byk - mięta, lubczyk, tymianek, podbiał
- Bliźnięta - pietruszka, lawenda, koper, kminek i werbena
- Rak - melisa, stokrotka, rzepik
- Lew - nagietek, rumianek, laur
- Panna - cząber, koper włoski, bylica
- Waga - fiołek, mięta, krwawnik
- Skorpion - estragon, bazylia i piołun
- Strzelec - szałwia, arnika, mniszek lekarski
- Koziorożec - żywokost, szczaw, kokoryczka
- Wodnik - czary bez, dziewanna, dymnica
- Ryby - owoc dzikiej róży, wiązówka błotna
Zioła fotouczulające. Uważaj, szczególnie latem
Napary z roślin i ziół i obcowanie z naturą to te części naszego życia, które mają wpływ na nasze zdrowie i równowagę między nami i światem przyrody. Rozumiejąc prozdrowotne działanie ziół, naszą jedność ze wszechświatem, możemy odnaleźć w sobie harmonię - duszy i ciała.
Zioła pomagają też pokonać stres, o jaki ostatnio nietrudno. Dawniej dla duszy, ciała i dla zdrowia palono wiązki ziół, wydobywając w ten sposób z nich lecznicze esencje. Dziś możemy wykorzystywać z tych leczniczych roślin olejki eteryczne, które oprócz właściwości antybakteryjnych, mają działanie aromaterapeutyczne.
Wiadomo bowiem, że odpowiednie zapachy mają leczniczą moc. Działają uspokajająco, udrażniają nasze drogi oddechowe, relaksują i pobudzają. Są silnym antidotum na choroby.
Olejki roślinne o największych właściwościach zdrowotnych
- Olejek z rozmarynu - inhalacje z niego udrażniają górne drogi oddechowe, działa antybakteryjnie, ujędrnia skórę, poprawia krążenie krwi, pobudza cebulki włosów do rośnięcia.
- Olejek eukaliptusowy - pomaga zwalczać katar, kaszel i zapalenie zatok. Zwalcza różne infekcje.
- Olejek sosnowy - leczy się nim przeziębienia, gorączkę kaszel a nawet reumatyzm. Odstrasza insekty. Działa antyoksydacyjnie. Jest sprawdzonym antidotum na wirusy, odkaża powietrze.
- Olejek z drzewa herbacianego - ma silne działanie antybakteryjne. Jest składnikiem szamponów i odżywek. Leczy problemy skórne. Ponadto leczy zapalenie zatok, kaszel i choroby gardła.
Zioła mają też ogromne znaczenie w kuchni. Hodując je na kuchennym parapecie lub na balkonie, zapewniamy sobie zapas wartościowych przypraw w najzdrowszej formie. Suszone również zachowują cenne właściwości i są zdrowym dodatkiem do wszelkich potraw. Dodają im smaku, aromatu, pozwalają ograniczać ilość soli i poprawiają trawienie. Ponadto dostarczają naszemu organizmowi witamin i mikroelementów.
Najpopularniejsze zioła w naszej kuchni, które nie sprawia nam kłopotów w domowej uprawie:
- Majeranek - do dań mięsnych i ciężkostrawnych, zwłaszcza mięsnych
- Koper - świetnie komponuje się z lekkimi daniami w porze letniej i jest nieodzownym dodatkiem do ziemniaków, zup, sałatek i dań rybnych
- Zielona pietruszka - to bomba witaminowa. Dodajemy ją praktycznie do wszystkiego. Poza tym jest świetnym składnikiem koktajli warzywnych i owocowych
- Mięta - nieodzowny składnik domowej apteczki. Świetna jako dodatek do dań obiadowych, napojów, deserów
- Bazylia - idealna do sałatek, kultowy składnik pesto
- Tymianek - niezastąpiony do marynat i farszów
- Oregano - sprawdza się w połączeniu z warzywami, rybami i delikatnym mięsem
- Rozmaryn - doskonale łączy się z mięsami i rybami.