Trwa ładowanie...

Zaduszkowe słodycze i smakołyki

Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki kojarzą nam się przede wszystkim z zadumą i odwiedzaniem cmentarzy. A skoro tłumnie odwiedzamy nekropolie, nic dziwnego, że wokół nich kwitnie handlowe życie. Sprzedawcy wystawiają nie tylko kramy z kwiatami i zniczami, ale coraz częściej także stoiska z żywnością. Niektóre z nich ściśle nawiązują do dawnych tradycji i sięgają po zaduszkowe smakołyki, które po latach zapomnienia, znów możemy kupić pod wieloma polskimi cmentarzami.

Zaduszkowe słodycze i smakołykiŹródło: 123RF
d93oexb
d93oexb

Jednym z najbardziej znanych zaduszkowych polskich łakoci jest "pańska skórka". Zaskakująca nazwa, nawiązuje do delikatnej skóry młodej dziewczyny, z którą słodycz był porównywany. Pańska skórka to bardzo słodki, mały, błyszczący, twardy cukierek, o jasnoróżowej barwie. Jego smak jest równocześnie karmelowy, mleczny i migdałowy. Niektórzy porównują te cukierki do tureckiego rachatłukum. Pańska skórka jest najbardziej znana w okolicach Warszawy, a w 2008 roku oficjalnie trafiła na listę produktów regionalnych. Ci, którzy chcieliby zrobić pańską skórkę w domu, muszą zaopatrzyć się w cukier, miód, białka z jajek, cukier waniliowy wodę i sok malinowy. Niby proste składniki, a jednak odtworzenie tradycyjnego smaku pańskiej skórki jest dużym wyzwaniem.

Pańska skórka Wikimedia Commons CC BY
Pańska skórka Źródło: Wikimedia Commons CC BY

Bardzo słodki jest także znany na południu Polski "miodek turecki". To kolejny, tradycyjnie sprzedawany przed cmentarzami, smakołyk. Tureckie miodki to duże kawałki aromatyzowanego kwiatowymi olejkami bloku cukrowego z miodem, w którym zatopione są pokruszone orzechy włoskie. Czasem do miodków dodaje się kakao, kawę lub cukier waniliowy. Dawniej tak zrobiony blok kruszyło się po prostu na kawałki. Dziś częściej miodek się od razu wyrabia w formie cukierniczej.

Kraków i Małopolska słyną również z obwarzanków. Nawinięte na sznurek okrągłe ciasteczka to sztandarowy przysmak sprzedawany pod cmentarzami w na przełomie października i listopada. Tradycyjny obwarzanek krakowski dostępny jest na każdym kroku. Przygotowuje się go z mąki pszennej, z dodatkiem drożdży, wody, tłuszczu, soli i cukru. Może być posypany makiem, solą lub sezamem.

d93oexb

We wschodniej Polsce Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki nie mogą się obyć bez szczypki. Ten cukierek, zrobiony z masy cukrowej, barwników i aromatów przygotowuje się poprzez wielokrotne rozciąganie słodkiej masy. Szczypki mają kształt małych pałeczek, a ich kolor zależy od aromatów dodanych do masy. Mogą więc być szczypki owocowe, waniliowe, kakaowe czy kawowe. Wszystkie są jednakowo twarde i jedząc je trzeba uważać, by nie połamać zębów.

Jak na każdym polskim targowisku, także na tych przy cmentarzach bez trudu kupimy watę cukrową. Wata cukrowa to lepkie, nitki z cukru, które nawija się na drewniany patyk. Smakołyk wyrabia się w specjalnej maszynie, w której dochodzi do stopienia cukru i nagłego ostudzenia (ostudzenie ma miejsce w momencie wyrzucenia karmelu z aluminiowego bębna poprzez niewielkie otworki). Tradycyjnie wata jest biała, ale dziś handlarze dodają do niej mnóstwo barwników, dzięki czemu uzyskamy watę w każdym kolorze tęczy.

Zobacz też: Mężczyźni potrzebują czterech rzeczy". Joanna Przetakiewicz w szczerej rozmowie z Hanną Lis

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d93oexb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d93oexb
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj