Zamknij lato w słoiczku
Przetwory to najsprytniejszy sposób na zatrzymanie smaku i letniego czasu. W słoikach i butelkach zamykamy dżemy, konfitury, marmolady, pikle, syropy, kompoty, nalewki. Sposobów i smaków na przetwory są tysiące. Doskonale pamiętamy smak skarbów w słoiczku, robionych przez nasze babcie i mamy, bo te były najlepsze, najsmaczniejsze. Sprytnie zakonserwowane owoce cieszą nas jesienią, zimą i wczesną wiosną. Warto znać podstawowe zasady robienia przetworów. A te bez wątpienia ma w małym palcu Joanna Matyjek, autorka bloga "Odczaruj gary" i chętnie się nimi z wami podzieli. Na końcu galerii znajdziecie także przepisy na ulubione przetwory Joanny. Te i wiele więcej smakowitych pomysłów na owocowe cuda w słoiczku znajdziecie w książeczce Joanny Matyjek "Domowe przetwory". Zapraszamy!
Zobacz także wideo: Jak myć warzywa i owoce? Sprawdź, jak to robić, aby spożywać produkty bez zanieczyszczeń
Jakie owoce i warzywa wybrać do słoiczków?
Aby nasze przetwory były najlepsze, warto poświęcić trochę uwagi na wybór owoców czy warzyw. Pamiętajmy o tym, by wybierać soczyste, zdrowe, świeże i dojrzałe produkty. – Zawsze kupuję letnie produkty o pięknych i soczystych kolorach. Zwracam też uwagę na cenę – na początku i pod koniec sezonu cena zawsze skacze w górę. Ale w środku sezonu na dany owoc czy warzywo cena i jakość jest zawsze najlepsza. Zatem właśnie wtedy zamykajmy je w słoiczkach i butelkach – radzi Joanna Matyjek.
Przed włożeniem skarbów sadów i ogródków do słoików, musimy się przygotować. Produkty zawsze myjemy zimną wodą i osuszamy. Wszystkie pęknięcia czy nadpsucia dyskwalifikują produkt. Umyte zimną wodą i osuszone owoce są gotowe do obróbki.
Metody na przetwory
Aby dobrze przygotować się do jesieni i zimy, warto wyposażyć spiżarnię w słoiki z ukochanymi przetworami czy butelki z pysznymi sokami i kompotami. Metod na przetwory jest kilka. Możemy owoce gotować z cukrem, a następnie zlać płyn do butelek (otrzymamy kompot lub syrop – w zależności od ilości cukru). Możemy także owoce smażyć (nawet kilka dni) i uzyskać marmoladę. Warto również gotować dary sadów i ogrodów we własnym soku. Możemy również szybko przygotować dżem z owoców, dodając określoną ilość cukru. Do przetworów używamy cukru białego, brązowego, ksylitolu, dodajemy pektynę — to najpopularniejsza metoda konserwacji.
- Do owoców możemy również dodać szczyptę soli. Tę metodę nazywamy janginizacją. Polega ona na duszeniu produktów we własnym soku i dodaniu szczypty soli, która powoduje uwolnienie się cukru z owoców. Dzięki temu do przetworów nie musimy dospawać już dodatkowego słodzika w kryształkach. Warunek jest jeden — owoce wraz z odrobiną soli (naprawdę niewielka szczypta) dusimy na małym ogniu. Tylko dzięki temu z owoców uwolni się zawarty w nich cukier. Im słodszy owoc, tym lepszy efekt. Janginizacja to świetna metoda na przetwory dla wszystkich, którzy nie potrzebują dosładzać sobie życia – tłumaczy blogerka.
Pasteryzacja na mokro i tradycyjna – czym się różnią?
Mówiąc krótko, pasteryzacja sprawi, że nasze przetwory będą bezpieczne. Nie dopadną ich bakterie, będą miały dłuższą przydatność do spożycia. - Istnieją dwie metody pasteryzacji. Pierwsza to pasteryzacja na mokro. Na dnie dużego garnka układamy bawełnianą ściereczkę. Wkładamy słoiki wypełnione przetworami, ale nie do końca i nie dokręcamy ich, dolewamy wodę (do ¾ wysokości słoików) i gotujemy na małym ogniu. Po zagotowaniu czekamy ok. 10 minut (chyba że przepis podaje inaczej), zostawiamy słoiki do wystygnięcia i już są gotowe oraz bezpieczne – instruuje Joanna Matyjak.
Metoda pasteryzacji na sucho polega na wstawieniu słoików do nagrzanego do 100 stopni piekarnika na ok. 30 minut (chyba że przepis podaje inaczej).
- Słoiki do góry dnem odwraca chyba każdy. Robiła tak moja babcia, robi mama, robię i ja. Chodzi o nic innego jak bardzo dobre zamknięcie słoika. Kiedy do czystego, wyparzonego słoika przelejemy wrzący płyn, przetwór, sok czy zupę i zakręcimy go czystym oraz nieuszkodzonym wieczkiem, należy postawić słoik do góry dnem i poczekać do wystygnięcia. Dzięki temu zawartość słoika będzie bezpieczna i tak zabezpieczoną możemy przechować w spiżarni – tłumaczy blogerka. Jeśli po odwróceniu słoika wyleci z niego płyn – trzeba zmienić nakrętkę.
Co oprócz cukru można dodać do przetworów z letnich owoców?
Przetwory z owoców to kopalnia smaków i pole do popisu oraz eksperymentowania. - Oprócz cukru możemy dorzucić wszystko to, co podkreśli smak naszych owoców. I tak – do śliwek możemy dodać cynamon, kardamon czy imbir. Truskawki wspaniale zagrają ze skórką cytryny i miętą. Figi możemy podlać Porto. Inspiracji i pomysłów jest wiele – niech Was nic nie ogranicza – przekonuje autorka bloga.
- Latem przygotowuję ogórki z przepisu mojej mamy i teściowej, a dodatkowo zamykam w słoiku smak truskawek, malin, jeżyn i porzeczek. Robię przetwory ze wszystkich owoców i warzyw, na które później jesienią i zimą mam ochotę. Zapraszam po kilka z nich – zachęca Joanna Matyjek.
Na kolejnych stronach galerii publikujemy ulubione przepisy Joanny, ktore znalazły się także w jej książeczce "Domowe przetwory". Także zapraszamy!
Konfitura truskawkowa z miętą
Składniki: 1 kg truskawek, szklanka cukru (może być brązowy), sok z połówki cytryny, garść listków mięty.
Przygotowanie:
Truskawki myjemy, odcinamy zielone listki, kroimy na kawałki, wrzucamy do garnka. Miętę rwiemy lub tniemy na mniejsze kawałki, dodajemy do truskawek. Truskawki zasypujemy cukrem i mieszamy co jakiś czas. Kiedy truskawki puszczą sok, wstawiamy je na mały gaz. Owoce gotujemy do rozpuszczenia cukru, trzymamy na małym ogniu, mieszamy. Do truskawek dodajemy sok z cytryny. Po ok. 45 minutach nasza konfitura z miętą powinna być gęsta. Teraz wystarczy przełożyć ją do wyparzonych słoiczków. Możemy też konfiturę przełożyć do miseczki i podawać ze świeżo upieczoną chałką czy goframi.
Ogórki małosolne mamy Joli
Składniki: 2 kg ogórków gruntowych, 2 l wrzącej wody, 2 łyżki grubo mielonej soli, koper, chrzan, 1,5 główki czosnku (można więcej) – ok. 10 ząbków, listki wiśni lub czarnej porzeczki.
Przygotowanie:
Sól rozpuszczamy we wrzątku. Ogórki myjemy. Na dnie słoja układamy koper, czosnek, liść chrzanu i ogórki. Następnie ponownie układamy: koper, czosnek, listki wiśni lub czarnej porzeczki. Całość zalewamy wodą gorącą wodą z solą i szczelnie zamykamy.
Konfitura z płatków róż
Składniki: kubek płatków dzikiej róży, kubek cukru, cytryna, ok. 1 litr wody.
*Przygotowanie: *
Płatki oczyszczamy. Z każdego odcinamy białe końcówki. Płatki róży zasypujemy cukrem. Wodę zagotowujemy, zmniejszamy gaz. Do gotującej się wody dodajemy płatki róży z cukrem, mieszamy. Po kilku minutach powinny zacząć się rozpadać. Mieszamy stale do momentu uzyskania idealnej konsystencji. Na koniec dodajemy sok z cytryny. Konfiturę przekładamy do wyparzonych słoików.