Trwa ładowanie...

Święta w ojczyźnie św. Mikołaja, czyli kuchnia lapońska

Laponia, kraina geograficzna na północy Finlandii, Rosji, Szwecji i Norwegii, to miejsce, które wszystkim kojarzy się przede wszystkim ze śniegiem, reniferami i… świętym Mikołajem. Potężny, białobrody mężczyzna rozwozi dzieciom prezenty saniami zaprzężonymi w renifery. Jego praca jest trudna, więc musi coś jeść. Co zatem znajdziemy na świątecznych stołach mieszkańców Laponii? Sprawdźmy.

Święta w ojczyźnie św. Mikołaja, czyli kuchnia lapońskaŚwięta w ojczyźnie św. Mikołaja, czyli kuchnia lapońskaŹródło: 123RF
d2hhaum
d2hhaum

Lasy w Laponii pełne są grzybów. Nie dziwi więc fakt, że pierwszym daniem na Boże Narodzenie jest sycąca zupa grzybowa, przygotowywana głównie z suszonych borowików, kozaków czy podgrzybków. Bardzo często taką zupę podaje się w talerzu zrobionym z pnia brzozy. Kuksa, bo tak się to naczynie nazywa, jest także jedną z najbardziej popularnych pamiątek, które możemy z Laponii przywieźć.

Laponia to kraina bardzo surowa. Zima trwa tam prawie pół roku, więc wegetacja wielu roślin jest niemożliwa. Dlatego też wszystko, co daje matka natura, jest skrzętnie wykorzystywane. Zacznijmy od leśnego runa. Jagody, borówki, maliny moroszki czy żurawina to owoce, które świetnie czują się w ostrym, zimnym klimacie. Latem je się je na surowo, zimą w postaci konfitur, galaretek czy dżemów. Przetwory z leśnych owoców to jedno z dań, które musi znaleźć się na lapońskim bożonarodzeniowym stole.

W Polsce nie wyobrażamy sobie Wigilii bez ryb. U nas królują karpie, szczupaki, pstrągi czy śledzie. Trochę inaczej jest w Laponii. Tu najważniejsze są łososie, łowione zarówno w morzu, jak i w jeziorach czy krystalicznie czystych rzekach. Na świątecznym stole znajdzie się więc nie tylko łosoś wędzony, ale również solony gravlax czy potrawka z ryby, o nazwie lohikeitto, z ziemniakami i koperkiem, doprawiona masłem i śmietaną.

Gravlax - sushi po skandynawsku

Pstrągi również są bardzo popularnym daniem, nie tylko od święta. Boże Narodzenie bez pstrąga, smażonego na oleju aromatyzowanym igiełkami sosny lub świerka, w wielu lapońskich domach się nie liczy.

d2hhaum

Bożonarodzeniowe biesiady w Laponii mają jednak jakieś wspólne cechy z polskimi. Jednym z podobieństw jest serwowanie… pierogów. W Polsce nie ma świąt bez pierogów z kapustą i grzybami, na północy Finlandii z kolei podaje się pierogi karelskie, których farsz przyrządza się z ziemniaków, ryżu lub kaszy. Lapońskie pierogi piecze się w piecu, w odróżnieniu od naszych, gotowanych.

Głównym daniem na grudniowe święta jest w Laponii mięso renifera. Te zwierzęta są chyba jedynymi, zdolnymi wytrzymać tak surowe warunki, jakie panują w tej części świata. Pocięte na plastry i usmażone mięso renifera, czyli poronkäristys, to bardzo popularne danie świąteczne. Mięso podaje się z ziemniakami i leśnymi owocami. Z szynki renifera przygotowuje się również pieczeń, podawaną z konfiturami z żurawiny.

Lapończycy sporo polują, więc na świątecznych stołach lądują również głuszce, dzikie kaczki czy inne ptaki. Nie trafiają one na stoły tak często jak kiedyś, jednak wciąż wpisują się w tradycyjne bożonarodzeniowe menu.

Zupa grzybowa 123RF
Źródło: 123RF

Zobacz także:

d2hhaum
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2hhaum
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hhaum
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj