Trwa ładowanie...

Jak wybierać mrożone ryby?

Ryby to jeden z najzdrowszych produktów w naszej diecie. A jednak wciąż jemy ich stosunkowo mało. Szkoda, bo są bardzo cennym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, białka i soli mineralnych oraz mnóstwa mikroelementów, takich jak jod, fosfor, selen, cynk, potas, magnez i wapń.

Jak wybierać mrożone ryby?Jak wybierać mrożone ryby?Źródło: 123RF
d2hhaum
d2hhaum

Przed świętami Bożego Narodzenia łaskawszym okiem patrzymy na ryby, które są podstawowym składnikiem wielu wigilijnych potraw. Zazwyczaj wybieramy ryby świeże, ale sklepowe lodówki pełne są różnych gatunków ryb mrożonych. Są one tańsze niż świeże, ale czy równie zdrowe? Czym powinniśmy się kierować, kupując mrożone ryby? Czy tylko ceną? Oczywiście, że nie!

Zacznijmy od dokładnego przeczytania etykiety. Pierwsza wartość, która powinna nam się rzucić w oczy, to procent tzw. glazury. Ryby morskie najczęściej mrożone są zaraz po złowieniu i oprawieniu, jeszcze na statku rybackim lub na specjalnym statku przetwórni. Podczas mrożenia na powierzchni ryby tworzy się warstwa tzw. glazury, czyli po prostu zamrożonej wody. Im ta warstwa jest grubsza, tym mniej mięsa będzie w porcji o konkretnej wadze. Płacimy więc np. za pół kilograma ryby, a po rozmrożeniu pozostaje nam 350 gramów dorsza czy mintaja.

Tak oszukują na mrożonych rybach

Druga ważna informacja z etykiety, to miejsce, gdzie ryba została złowiona. Dotyczy to również przede wszystkim ryb morskich. Najlepiej, gdy jest ona łowiona na otwartych, dużych akwenach, takich jak oceany, szczególnie w rejonach bardziej zimnych. Ryby łowione w małych morzach, w krajach o dużym zaludnieniu mogą być zanieczyszczone. Dużo mówi się teraz o plastiku, który pływa w morzach w postaci małych drobinek i jest jedzony przez ryby. Jest w tym sporo prawdy. Ryby z zimnych obszarów Atlantyku czy z południowego Pacyfiku będą najzdrowsze.

d2hhaum

Data przydatności do spożycia i data połowu to kolejne wartości, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę. Choć mrożone ryby można przechowywać nawet kilkanaście miesięcy, to jednak lepiej kupić taką, która została złowiona niedawno. Pamiętajmy również o tym, że jeśli chcemy przyrządzić mrożone ryby nie w dniu zakupu, ale później, powinniśmy jeszcze w sklepie zapakować je do specjalnej, termicznej torby, która nie pozwoli na to, żeby ryba się rozmroziła. Żadnych zamrożonych produktów nie należy ponownie zamrażać, by nie ryzykować namnażania się szkodliwych bakterii.

Patrząc na liczbę gatunków mrożonych ryb, widzimy, że jest ich mnóstwo. Wiele z nich jest nam dobrze znanych: dorsz, karmazyn, sardynki, flądry, halibut. Są jednak i takie, które spotykamy rzadko lub pochodzą z odległych miejsc na świecie: miruna, nototenia, kergulena. Zanim więc rybę taką kupimy, poznajmy jej właściwości, sposoby przyrządzania czy opinie o smaku. Być może dzięki temu zabezpieczymy się przed przykrymi niespodziankami i nie będziemy zmuszeni do zmarnowania naszych zakupów.

Mrożona tuszka ryby 123RF
Źródło: 123RF

Zobacz także:

d2hhaum
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2hhaum
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hhaum
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj