Smażenie na głębokim tłuszczu
Smażenie na głębokim tłuszczu może wydawać się bardzo szkodliwe, szczególnie dla osób, które dbają o zdrowie i prawidłową wagę swojego ciała. A jednak niechętnie z tego sposobu przygotowywania potraw rezygnujemy, bo smażone w ten sposób dania mają wyjątkowy smak. Jeśli więc nie chcemy wyeliminować z kuchni tej techniki obróbki żywności, nauczmy się kilku zasad, dzięki którym stanie się ona bezpieczniejsza dla zdrowia.
Zacznijmy od sprawy zasadniczej, czyli od rodzaju tłuszczu. Do głębokiego smażenia wykorzystuje się najczęściej oleje roślinne, przede wszystkim rzepakowy. Inne rodzaju oleju musimy sprawdzać pod kątem temperatury dymienia. Im wyższa (minimalnie 200 stopni C), tym lepiej, bo w procesie obróbki cieplnej olej nam się najzwyczajniej na świecie nie przypali.
W niektórych restauracjach wykorzystuje się również różnego rodzaju frytury. Jeśli już chcemy takich produktem zastąpić olej, wybierajmy te płynne.Bardzo istotna jest odpowiednia temperatura smażenia. Jest ona różna dla różnych produktów. Warzywa smażymy w temperaturze 160-165 stopni C, frytki z warzyw w 170-180 stopniach C, ryby i owoce morza w maksymalnie 175 stopniach C, a mięso w przedziale 165-175 stopni C.
Trzymanie się tej zasady spowoduje, że nasza potrawa będzie smaczna, nie przypali się, ale również nie nasiąknie tłuszczem. Dlatego też istotne jest, żeby najpierw odpowiednio rozgrzać tłuszcz, a następnie dopiero smażyć. Ogromne znaczenie ma też wielkość smażonych porcji. Jeśli będziemy smażyć zbyt dużo naraz, temperatura tłuszczu spadnie i nasze danie będzie nie tylko mniej smaczne i chrupkie, ale też przesiąknięte tłuszczem.
Produkty do smażenia powinny być zawsze odpowiednio przygotowane. Przede wszystkim muszą być osuszone. Inaczej tłuszcz pryska i może poparzyć. Dodatkowo woda obniża temperaturę tłuszczu na patelni. Jeśli smażymy krewetki, kurczaka czy rybę w panierce, koniecznie usuńmy jej nadmiar. Mąka bowiem bardzo szybko się pali, więc po usmażeniu kilku porcji w oleju pływać będą bardzo nieapetyczne i, co znacznie ważniejsze, niezdrowe spalone okruchy.
Jeśli będziemy korzystać z tej rady, nie będziemy musieli wylewać wykorzystanego tłuszczu. Można go bowiem przefiltrować, na przykład przez filtr do kawy i wykorzystać ponownie.Dobrze użytkowany tłuszcz, niezależnie od tego, czy jest to frytura czy olej, można bezpiecznie wykorzystać kilka razy.
I na koniec naczynie. To kolejna ważna zasada w tego typu smażeniu. Najlepiej używać naczyń specjalnie przystosowanych do głębokiego smażenie, posiadających w zestawie specjalnie dopasowany koszyczek, dzięki któremu szybko wyjmiemy usmażone kawałki jedzenia i łatwo je odsączymy. Zamiast takiego naczynia możemy wykorzystywać stalowe garnki. Emaliowanych lepiej unikać, bo emalia szybko pęka pod wpływem wysokiej temperatury. Świetnym rozwiązaniem jest również stalowy lub żelazny wok.
Bardzo szybko i równomiernie się rozgrzewa, a podczas smażenia praktycznie nie traci temperatury. Warto również zainwestować w dobry termometr. Dzięki temu znacznie łatwiej nam będzie tworzyć tą techniką zdrowe i smaczne dania.
**Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez [dziejesie.wp.pl](https://dziejesie.wp.pl/){:external}**