Sezon na grzyby w pełni. Nietypowe przepisy od szefa kuchni
Grzyby są jednymi z najbardziej ulubionych dodatków Polaków. Często widujemy je na naszych talerzach i w kuchni. Warto jednak co jakiś czas urozmaicić obiad i zastosować przepis, którym zaskoczymy naszą rodzinę i znajomych.
Kucharze zwracają uwagę na ocet winny sherry połączony z przyprawami. Podawany jest on z grzybami w Brooklyńskiej restauracji Marlow & Sons, w której gotuje Patch Troffer. Jego grzyby są podsmażane, aż uzyskają piękny brązowy kolor, a dzięki sosowi ich smak jest słodki, lecz także lekko kiszony. Całość serwowana jest na talerzu z odrobiną oliwy chilijskiej.
Jeden z dziennikarzy gazety "New York Times" zapytał Troffera, jak udało mu się zrobić tak dobre danie. Kucharz mu odpowiedział, zwracając uwagę na podstawowe zasady przygotowania grzybów. Najpierw Troffer je podsmażał, aż do momentu uzyskania brązowego koloru.
Następnie, zebrał wszystkie małe fragmenty grzybów, które zostały na patelni i wrzucił je do miski, w której zaczął przygotowywać sos. Do tego dodał ocet winny sherry, sól, cukier oraz olej neutralny. Następnie dorzucił kilka przypraw, które spokojnie znajdziemy w kuchniach naszych babć: kminek kolendrę, nasiona kopru włoskiego oraz czarny pieprz.
Można także dodać płaty chili. Ponadto, Troffer do tej samej miski dokłada jeszcze posiekane liście kolendry, gałązki kopru i selera, i dużo czosnku.
Inne przepisy, które warto wspomnieć, to robienie niezwykłych kanapek z grzybami. Na pokrojonej i podgrzanej bagietce układamy liście sałaty lub wcześniej podsmażonego jarmużu, na tym układamy przygotowane grzyby, pomidorki cherry i polewamy sosem z octu winnego sherry.
Warto także pamiętać, że grzyby stanowią świetny dodatek do sałatek. Żeby je przygotować, musimy rozgrzać piekarnik do 250 stopni Celsjusza i przeciąć grzyby na pół. Następnie należy polać je 1/4 szklanki oleju z pestek winogron i posolić według uznania.
Włożyć do piekarnika i piec od 10 do 15 minut. Do sałatki możemy także zrobić sos z kolendry, nasion kopru włoskiego, ziaren pieprzu oraz anyżu. To wszystko podgrzewamy na patelni na małym ogniu, a następnie miksujemy. Do sałaty dorzucamy czosnek, kolendrę, koperek, seler, liście sałaty, cukier, olej z pestek winogrom oraz ocet winny sherry.
Do całości dodajemy ciepłe grzyby i sałatka gotowa.
Masz historię, którą chciałbyś się podzielić? Prześlij nam ją przez dziejesie.wp.pl