Roladki
Roladki lubimy podawać w formie przystawek lub jako dodatek do dania głównego. Możemy je jeść na ciepło lub na zimno, serwować w wersji mięsnej oraz wegetariańskiej.
Żeby zacząć mówić o roladkach, najpierw musimy wspomnieć parę słów o samej roladzie. Jest to tradycyjne danie kuchni polskiej. Zajadali się nim szlachcice na dworach polskich i litewskich. Żadne dworskie przyjęcie nie mogło odbyć się bez zaserwowania duszonej w tłuszczu rolady wołowej. Dziś roladę robi się już znacznie rzadziej. Dużo częściej decydujemy się za to na przyrządzanie roladek. Świetnie sprawdzają się jako przystawki lub dodatek do dań głównych. Niektórzy roladki serwują nawet w formie przekąsek imprezowych. Łatwo je jeść, można podawać na ciepło lub na zimno. Dodatkowo za każdym razem nasze roladki mogą być wypełnione innym farszem. Właśnie to sprawa, że uwielbiamy przyrządzać i podawać tę potrawę.
Roladki mięsne
Przepisów na roladki z dodatkiem mięsa jest bardzo dużo. Najbardziej klasyczne będą roladki z wieprzowiny lub wołowiny. Nasz farsz możemy wtedy zrobić z kapusty i grzybów lub nieco mniej tradycyjne – ze śliwek i grillowanych batatów. Do zrobienia farszu możemy także wykorzystać mięso mielone, boczek czy kiełbasę. Pamiętajmy jednak o tym, że nasza potrawa będzie wtedy bardzo ciężka, dlatego warto w odpowiedni sposób ją doprawić i zadbać o to, by oprócz mięsa na naszych talerzach znalazły się także warzywa.
Nieco bardziej dietetyczną wersją mięsnych roladek będą roladki z drobiu. Podstawą takiej potrawy może być wtedy na przykład rozbita pierś z kurczaka, którą połączymy z farszem warzywnym, mięsnym, a nawet owocowym. Warto także przyrządzić roladki z indyka. Są lekkie i bardzo dobrze będą smakowały z farszem przygotowanym na przekład ze szpinaku z dodatkiem orzechów. W ostatnim czasie często podaje się także roladki z indyka po hawajsku.
Roladki wegetariańskie
Jeśli jesteśmy na diecie wegetariańskiej lub nie mamy ochoty na to, by przyrządzać potrawy lub przekąski z mięsa, możemy zdecydować się na zrobienie roladek wegetariańskich. Do ich przygotowania używa się warzyw, owoców oraz serów. Najczęściej farsz zawija się w płaty cukinii lub bakłażana. Sam farsz możemy zrobić na przykład z suszonych pomidorów i cieciorki. Do naszych roladek możemy dodać także mozzarellę i rukolę.