Trwa ładowanie...

Robot kuchenny to nowy poziom gotowania

Dla niektórych gotowanie to spory stres, ale z odpowiednim pomocnikiem w kuchni gotowanie staje się czystą przyjemnością.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Robot planetarny to mocne wsparcie w każdej kuchniRobot planetarny to mocne wsparcie w każdej kuchniŹródło: Adobe Stock
d3t7axm
d3t7axm

Czasy, kiedy do dyspozycji był co najwyżej mikser już dawno odeszły w niepamięć. Teraz w każdej nowoczesnej kuchni jedne z głównych skrzypiec gra robot kuchenny. To wynalazek zaprezentowany już w latach 50. ubiegłego stulecia, chociaż jego prawdziwa kariera rozpoczęła się w 1979 r., kiedy Kenneth Wood pokazał pierwszego robota wielofunkcyjnego z elektryczną regulacją. Dzięki niemu można w prosty sposób przygotować pyszne jedzenie i nawet osoby wątpiące w swoje kulinarne umiejętności mogą zobaczyć, że to łatwiejsze niż pomaganie dziecku w odrabianiu zadania domowego z fizyki. Jak wybrać odpowiedniego pomocnika? Czym jest robot planetarny? Czy robot może również coś ugotować?

Planetarny, czyli jaki?

Patrząc na opisy funkcji niektórych robotów kuchennych, można się zastanawiać, czy może takie urządzenie jeszcze potrafi po sobie posprzątać. Miksowanie, krojenie, ubijanie, szatkowanie, blendowanie, mielenie mięsa, rozdrabnianie, tarcie na wiórki – to tylko wierzchołek góry lodowej. Czym jednak charakteryzuje się robot planetarny? Nazwa wywodzi się od sposobu, w jaki porusza się mieszadło, które kręci się wokół własnej osi i wokół misy. To sprawia, że np. składniki potrzebne do przygotowania ciasta będą idealnie połączone w jedną masę, którą można od razu włożyć do piekarnika. Krążenie pracującego mieszadła wokół misy przypomina ruch planety na orbicie połączony z jej ruchem obrotowym. To sprawia, że przyjęto nazwę robot planetarny.

Jak wybrać robota kuchennego?

Mnogość funkcji potrafi podekscytować każdego, ale nie powinien to być jedyny klucz, którym będziecie kierować się przy zakupie. Najważniejszym parametrem jest moc silnika, ponieważ to od niej zależy, jak szybko i sprawnie robot zmiesza składniki lub np. zmieli mięso. Druga kwestia to pojemność misy roboczej i tu warto dobrać ją do tego, jak często i dla jak wielu osób zamierzacie przyrządzać posiłki. Trzeci punkt to materiał i tu można spotkać tworzywo sztuczne oraz metale i im więcej metalowych elementów, tym lepiej. Są one trwalsze i łatwiejsze w utrzymaniu w czystości. W niektórych przypadkach elementy robota można myć w zmywarce.

Miksowanie i gotowanie

Kolejną kuchenną rewolucją było pojawienie się robotów z funkcją gotowania i tu macie do wyboru klasyczne gotowanie oraz gotowanie na parze dla miłośników zdrowego żywienia. Dzięki temu jedno urządzenie może służyć do przygotowania posiłku od podstaw do efektu końcowego. Producenci często wzbogacają taki sprzęt w kolorowe wyświetlacze i bazę przepisów, którą można aktualizować po podłączeniu do domowej sieci Wi-Fi. Książka kucharska poprowadzi użytkownika za rękę krok po kroku, aż do smacznego finału.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d3t7axm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d3t7axm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj