Trwa ładowanie...

Ratatouille - francuskie danie prosto z bajki

Każda kuchnia świata ma własne, czołowe danie jednogarnkowe. Nie inaczej jest z kuchnią francuską. Wśród najpopularniejszych specjałów znad Sekwany, czyli ślimaków z pietruszkowym pesto, zupy cebulowa zapiekana z serem czy cremu brulee, bez dwóch zdań warto docenić ratatouille. Proste połączenie warzyw i aromatycznych dań potrafi naprawdę zaskoczyć, o czym przekonał się m.in. Anton Ego - surowy krytyk kulinarny z filmu animowanego "Ratatuj".

Ratatouille - francuskie danie prosto z bajkiŹródło: 123RF
d21x3o7
d21x3o7

Ratatouille - co to jest?

Przyjmuje się, że ratatouille pochodzi z prostej kuchni z rejonu Prowansji. Historia kolorowego połączenia bakłażana, cukinii i pomidorów jest jednak bardziej zawiła. Pierwsze wzmianki o warzywnym gulaszu z dodatkiem tymianku dotyczą rejonów północnych Włoch, które obecnie należą do Francji. W obszernej książce kucharskiej "Kuchnia Prowansji" wydanej przez J. B. Reboul pod koniec 1900 roku, wśród 1100 tradycyjnych potraw prowansalskich ratatouille nie został bowiem wymieniony. Mimo podobieństwa pod względem doborów składników i formy podania, "ratatuj" popularnością przebija włoską peperonatę, hiszpańskie pisto, briam z Grecji czy węgierskie leczo.

Getty Images
Źródło: Getty Images

Wersja klasyczna to po prostu pokrojone w większą kostkę cukinie, pomidory i bakłażany. Jest to bezmięsna wersja ragoût, czyli kawałków produktów duszonych w wywarze, doprawionych świeżymi ziołami. Warzywa do ratatouille najpierw są obsmażane w sporej ilości oliwy, a następnie przekładane do garnka do podduszenia wraz z ziołami. Tak przygotowane doskonale smakują solo, ale sprawdzą się też jako dodatek do pieczonej jagnięciny.

Ratatouille jak z filmu - przepis

Nieco bardziej elegancką wersję możemy oglądać w filmie animowanym "Ratatuj", gdzie szczur o imieniu Remy, wzorując się na swoim kulinarnym guru i właścicielu restauracji Gusteau, bardzo chciał zostać profesjonalnym kucharzem. Gryzoń w czapce szefa kuchni zamiast kroić i mieszać warzywa, poszatkował je w cienkie plasterki, ułożył na aromatycznym, pomidorowym sosie (piperadzie) i zapiekł z dodatkiem ziół oraz małej ilości oliwy.

d21x3o7

Nie jest to jednak pomysł twórców bajki o kochającym gotować zwierzaku, a danie francuskiego szefa kuchni Michela Guérarda "Confit Byaldi", który inspirował się tureckim daniem narodowym - "Imam bayaldi". Potrawę tę zaadaptował też słynny amerykański restaurator i kucharz Thomas Keller.

Propozycję tę warto odtworzyć w domu i zaserwować bliskim sycący obiad. Być może tak jak Anton Ego odkryjemy w nim beztroskie chwile i smaki dzieciństwa.

Getty Images
Źródło: Getty Images

*Ratatouille jak z filmu - składniki: *

  • 2 cukinie,
  • 2 bakłażany,
  • 5 średnich pomidorów,
  • 50 ml oliwy z oliwek,
  • 3 ząbki czosnku,
  • listki z 2 gałązek tymianku,
  • sól morska i świeżo mielony czarny pieprz do smaku.

*Pomidorowa piperada: *

  • 2 słodkie papryki,
  • 1 mała cebula,
  • 2 łyżki oliwy z oliwek,
  • 1 puszka krojonych pomidorów bez skóry,
  • listki z 1 gałązki tymianku,
  • mała szczypta soli.
d21x3o7

Przygotowanie:

1. Paprykę podpiec, a następnie z przestudzonej ściągnąć skórkę.

2. Drobno pokrojoną dodać do zeszklonej, posiekanej cebulki. Po chwili dodać pomidory i tymianek.

3. Dusić do miękkości na wolnym ogniu, raz po raz mieszać, delikatnie rozdzierając drewnianą łyżką masę.

4. W tym czasie pokroić w plasterki cukinie, bakłażany i pomidory (bakłażany posypać solą, a następnie zdjąć nadmiar wody za pomocą ręcznika papierowego).

d21x3o7

4. Piperadę przełożyć do żaroodpornego naczynia, a na niej ułożyć naprzemiennie warzywa, doprawić solą, pieprzem, tymiankiem i skropić oliwą. Przykryć folią aluminiową.

5. Całość piec 2 godziny w piekarniku rozgrzanym wcześniej do 140 stopni C, 30 minut przed końcem zdjąć folię.

mp/WP Kuchnia

(fot. 123RF)
Źródło: (fot. 123RF)
d21x3o7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21x3o7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj