Pyszne i sprawdzone sposoby na letnie nawodnienie. Nie daj się upałom!
W trakcie wakacyjnych, upalnych dni powinniśmy pamiętać nie tylko o kremie z filtrem i nakryciu głowy. Dla dobrego samopoczucia i bezpieczeństwa niezwykle istotne jest wypijanie odpowiednich ilości wody. Brzmi nudno? Niekoniecznie! Poznaj nasze sposoby na to, jak przyjemnie zadbać o nawodnienie organizmu latem.
Odwodnienie organizmu – groźne szczególnie latem
Kiedy doskwiera nam upał, nietrudno doprowadzić do odwodnienia organizmu. Dzieje się tak zazwyczaj dlatego, że pijemy tyle, ile zawsze (zatem w przypadku większości nas zbyt mało), podczas gdy nasz organizm potrzebuje zdecydowanie większych ilości wody.
Jednocześnie skutki odwodnienia spotęgowane przez wysokie temperatury i jasne światło odczuwamy latem szczególnie dotkliwie. Ból głowy, suchość w ustach, brak koncentracji, a w skrajnych przypadkach nawet omdlenia – to tylko niektóre z przykrych efektów wypijania zbyt małej ilości wody.
By w upalne dni zadbać o nawodnienie swoje i najbliższych warto skorzystać z kilku sposobów, z którymi będzie to czysta przyjemność.
Nie tylko cytrynowa. Oto pomysły na orzeźwiające lemoniady
Soki, smoothie i koktajle owocowe
Latem korzystajmy z bogactwa owoców i warzyw dostępnych w sklepach i na straganach. Świeżo wyciskane soki, własnoręcznie przyrządzone smoothie i koktajle to nie tylko doskonała alternatywa dla gotowych, wysokocukrowych produktów. To też świetna okazja do kulinarnych eksperymentów i do przemycenia w diecie nie tylko wody, ale i mnóstwa witamin i składników odżywczych.
Owocowe przekąski
Warzywa i owoce o wysokiej zawartości wody i witamin bardzo dobrze nawadniają w każdej formie. Pamiętaj, że nawadniają nas nie tylko płyny! Przekąska z warzyw i owoców, takich jak ogórek, papryka pomarańcza, arbuz czy melon również pomoże Ci uniknąć przykrych skutków odwodnienia.
Jeśli ty lub twoi najbliżsi nie przepadają za świeżymi owocami, możesz przygotować lody z zamrożonego soku albo zblendowanych owoców. Nie potrzebują dosładzania, a przyjemnie ochłodzą i dostarczą wody do organizmu.
Woda z bąbelkami
Chłodna woda gazowana już sama w sobie może stanowić odskocznię od tej "zwykłej". Jeśli dodasz do niej świeże owoce albo sok, będzie świetną propozycją dla najmłodszych, zazwyczaj chętnie wybierających słodkie smaki. Obecnie rynku dostępne są różnego rodzaju saturatory. Dzięki nim z łatwością przygotujesz wodę gazowaną w domu i sięgniesz po nią, kiedy tylko zechcesz.
Piwo bezalkoholowe
Mimo że w trakcie upałów nie zaleca się spożywania alkoholu, piwo bezalkoholowe może okazać się naszym sojusznikiem. Jak dowiodły badania, piwo bezalkoholowe dostarcza do organizmu wodę i węglowodany niezbędne do pracy, a jednocześnie wykazuje właściwości izotoniczne, czyli chroni przed utratą wody. Dlatego sięgają po nie na przykład maratończycy i sportowcy po zakończonym wysiłku.
Domowy izotonik
Napój izotoniczny możesz też przygotować samodzielnie w domu. Jego działanie polega na zapobieganiu utraty wody z organizmu i uzupełnieniu elektrolitów, które tracimy w trakcie wysiłku fizycznego, a latem także intensywnie się pocąc.
Najprostszy przepis na napój izotoniczny zaleca wymieszanie 500 ml wody z miodem, sokiem z cytryny i szczyptą soli. Napój należy przygotować z zimnych składników, by miód nie stracił swoich właściwości podczas podgrzewania. Warto pić go w ciągu całego dnia, szczególnie jeśli uprawiamy sport lub intensywnie spędzamy czas.
Mikrodrinki
Osoby, które nie przepadają za piciem samej wody, mogą sięgnąć po dodatki: miętę, cytrynę albo inne owoce. Dla fanów bardziej bogatych smaków, którzy nie chcą pić słodzonych napojów, odpowiedzią będą Mikrodrinki od Waterdrop. Te rozpuszczalne kostki nie zawierają cukru, ale nadają wodzie smak i wzbogacają ją o witaminy. Można pić je z wodą gazowaną i niegazowaną, samodzielnie dopasowując intensywność smaku przygotowanego napoju. Mikrodrinki są w pełni bezpieczne dla dzieci, dlatego mogą po nie sięgać rodzice szukający lepszych rozwiązań dla swoich pociech.
Domowa mrożona herbata
Przygotowanie jej domowej wersji jest łatwiejsze niż się wydaje! Jednocześnie – w przeciwieństwie do wersji sklepowych – będziesz mieć kontrolę nad składem i zawartością cukru w Twoim napoju.
Wystarczy, że zalejesz kilka torebek herbaty zimną wodą i zostawisz na noc w lodówce. Taką herbatę możesz osłodzić miodem lub sokiem owocowym, dodać cytrynę oraz miętę i zdrowy napój gotowy!
Pamiętaj jednak, że herbata nie może być zbyt mocna, ponieważ wtedy będzie odwadniać. Podobnie kawa – nawet ta przygotowana na zimno nie będzie miała właściwości nawadniających.
Lemoniada
Podobnie łatwo jak mrożoną herbatę przygotujesz lemoniadę. Wybierz klasyczną wersję cytrynową albo wypróbuj nowe smaki. Jako dodatek do lemoniady świetnie sprawdzą się grejpfruty, truskawki i inne owoce o wyrazistym smaku. Jeśli lubisz bardziej wytrawne smaki, dodaj do domowej lemoniady także zioła, na przykład rozmaryn albo bazylię. Nadadzą napojowi zupełnie nowego wyrazu, a picie będzie jeszcze przyjemniejsze.
Mamy nadzieję, że nasze pomysły zachęcą cię do eksperymentowania z nowymi smakami i pomogą zadbać o nawodnienie twoje i twojej rodziny!